REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Podwójne święto "Cezaka"

Kwiecień w Zespole Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu to szczególny miesiąc. 25 lat temu szkole, po wieloletnich staraniach, zostało oficjalnie nadane imię Jakuba Stefana Cezaka – pierwszego dyrektora tej placówki. W tym roku szkoła obchodzi także jubileusz 95-lecia swojego istnienia. Z tej okazji dla zaproszonych gości uczniowie „Cezaka” przygotowali uroczyste galę. – Założyciel i pierwszy dyrektor szkoły w wolnej Polsce to bohater dzisiejszego dnia – mówiła dyrektor szkoły Liliana Lipińska, witając zaproszonych gości. – Kolejni dyrektorzy kontynuowali dzieło Jakuba Stefana Cezaka na rzecz edukacji i młodzieży. Dzisiaj, w tym miejscu, dziękuję wam, że dbaliście o to, aby pamiątki z tamtych dni przetrwały do naszych czasów.

To właśnie te pamiątki, bogata dokumentacja fotograficzna i oryginalne dokumenty, stanowią główne źródło wiedzy o patronie szkoły. Z tych zbiorów korzystają uczniowie pierwszych klas, kiedy przygotowują się do Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły, rozstrzyganym z okazji kolejnych rocznic. W tym roku pytania nie należały do najłatwiejszych, a jednak dwuosobowe drużyny dobrze poradziły sobie w obu konkurencjach. W pierwszym etapie młodzież uzupełniała luki w życiorysie Cezaka, a następnie odpowiadała na pytania, np. gdzie został pochowany patron ich szkoły, wraz z podaniem dokładnego adresu. W jury zasiadali m.in. Zygmunt Cyrek – najstarszy uczeń „Cezaka”, który pamięta jeszcze postać samego dyrektora oraz Janina Kubiak – jedna z pierwszych absolwentek tej szkoły. – Co roku zasiadając w jury konkursu wracają wspomnienia z minionego czasu – mówiła pani Janina. – Pamiętam jak cenne wartości zaszczepił wśród młodzieży dyrektor Jakub Stefan Cezak. To był dobry człowiek, o wielkiej kulturze, był on naszym opiekunem. Jestem przesiąknięta historią o dobrej nauce i wychowaniu ucznia – wspominała Janina Kubiak

Podwójne święto szkoły stało się okazją nie tylko do wspominania postaci samego założyciela placówki, ale też do podziękowań. Samorządowcy z powiatu zgierskiego Wojciech Budziarski i Ilona Rafalska w imieniu Starosty Zgierskiego, Krzysztofa Kozaneckiego przekazali prezent dla szkoły – 32 calowy telewizor. – Dzięki współpracy wielu osób udało się odnowić i wykonać termomodernizację budynków szkoły, aby uczniowie mogli pracować w lepszych warunkach – mówił Wojciech Budziarski, Członek zarządu Powiatu zgierskiego. Natomiast Ilona Rafalska, naczelnik Wydziały Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Zgierzu doceniała niepowtarzalną w skali naszego województwa atmosferę placówki. 

Tradycją jest przyznawanie z okazji święta patrona tytułu „Przyjaciela Szkoły”. W tym roku wyróżnieni zostali: Jarosław Kostruwiec, Marcin Kołata, Łukasz Nawrot i Bogumił Sieczkowski, którzy bezpłatnie pomagali społeczności uczniowskiej. Dziękując za przyznanie tego wyróżnienia adwokat Bogumił Sieczkowski mówił: – Dla mnie Jakub Stefan Cezak to biznesmen i człowiek sukcesu. Uczcie się chemii, tak jak on, bo to zawód przyszłości. Chemia spożywcza i budowlana to najlepiej prosperujące dziś branże na rynku. Uczcie się też języków obcych, żebyście umieli porozumieć się w biznesie, czy na facebooku po angielsku, niemiecku, czy rosyjsku. Jeśli nie macie talentu do języków, to po prostu bądźcie aktywni, działajcie w stowarzyszeniach, kołach zainteresowań, czy innych formach aktywności, które ta szkoła wam oferuje. To wszystko kiedyś zaprocentuje.

Inne

Ciekawe artykuły

Jakie są rodzaje noży masarskich?

Noże są niezbędnym wyposażeniem w każdej kuchni. Aby obróbka żywności, zwłaszcza mięsa mogła być wykonywana w sposób komfortowy i bezpieczny, powinniśmy posiadać najwyższej jakości sprzęt.