Przy okazji Święta Wojska Polskiego na nowo odsłonięto pomnik polskiego patrioty majora Waleriana Łukasińskiego. Pomnik ostatecznie odnalazł swoje miejsce w Parku Miejskim im. Tadeusza Kościuszki. Wcześniej dziwnym trafem znalazł się w rękach prywatnych i miał być zburzony…
Historia pomnika sięga okresu I wojny światowej, kiedy to w 1917 roku w Piaskowicach Antonina i Edmund Wasilewscy wznieśli obelisk upamiętniający sławnego oficera. We wrześniu 1939 roku został on zburzony przez niemieckie wojska. Dokładnie pół wieku później pomnik został odbudowany i w nowej formie znalazł swoje miejsce przed budynkiem szkoły przy ul. Struga w Zgierzu. Stał tam przez kolejne 20 lat aż do czasu likwidacji szkoły.
Budynek wraz z gruntem, na którym znajdował się pomnik sprzedano prywatnemu przedsiębiorcy. Ten zagroził, że jeśli cokół nie zostanie usunięty przez władze, zostanie zburzony.
Na pomoc pospieszyły władze Zgierza, które sfinansowały relokację pomnika. Starostwo w Zgierzu dorzuciło 10 tys. zł na jego odnowienie. W przeniesieniu pomogła również Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Przypomnijmy, że Walerian Łukasiński (1786-1868) był majorem 4. Pułku Piechoty liniowej (Czwartaków), twórcą Wolnomularstwa Narodowego i Towarzystw Patriotycznego. W czasie powstania listopadowego wywieziony został jako więzień stanu przez wycofujące się wojska rosyjskie do twierdzy Szlisselburskiej, gdzie spędził resztę życia. W więzieniu spędził 46 lat.