REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Powstają punkty poradnictwa dla osób niepełnosprawnych

"Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej poprzez poradnictwo specjalistyczne prowadzone na terenie powiatu zgierskiego” – pod takim hasłem wdrażanego właśnie projektu unijnego kryje się system wsparcia dla osób niepełnosprawnych. 

 
Zajmujemy się między innymi dofinansowywaniem zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, ale podczas mojej wieloletniej pracy obserwuję, że z faktu samego posiadania wózka inwalidzkiego jeszcze nic nie wynika – mówi dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Duszkiewicz-Nowacka. – Trzeba spowodować, żeby osoba taka otworzyła się na świat, wyszła z domu i zaczęła się realizować. Jednak, aby to spowodować, trzeba poznać osobę, której chce się pomóc, dopasować formy wsparcia do jej potrzeb.
 
Półtoraroczny, pilotażowy projekt, na który Powiat Zgierski dostał milion złotych dofinansowania ze środków UE ma zmienić system wsparcia z dofinansowania jednostkowych zakupów, na definiowanie problemu i pomoc wieloetapową. Nad jego przebiegiem w trzech punktach poradnictwa (w siedzibie PCPR przy ul. Sadowej 6a w Zgierzu i w Domach Pomocy Społecznej w Zgierzu i Ozorkowie) będą czuwały 23 osoby, w tym tłumacze języka migowego, doradcy rozwojowi, psycholodzy. Dla każdej osoby niepełnosprawnej, która będzie chciała być objęta tego typu opieką, zostanie stworzony plan pomocy i rozwoju, a jego postępy i efekty będą co jakiś czas oceniane. 
 
Przykładowo, jeśli zgłosi się do nas rodzic niepełnosprawnego dziecka wskażemy mu najbliższą szkołę dostosowaną do jego potrzeb, bez barier architektonicznych, poinformujemy go o przysługujących prawach (np. o zniżkach, możliwości wyjazdu na turnus rehabilitacyjny), zaoferujemy pomoc psychologa, bezpłatne konsultacje prawne itp. – mówi dyrektor Nowacka.
 
Spotkanemu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Grzegorzowi Tarczyńskiemu, który przyszedł złożyć wniosek na dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego dla swojej chorej córki, spodobał się pomysł utworzenia punktów poradnictwa.
 
Córka jako ośmiolatka zasłabła. Zbyt późno dotarła pomoc medyczna i nastąpiło niedotlenienie mózgu. Od 14 lat wraz z żoną zajmujemy się nią – mówi Grzegorz Tarczyński. Chciałbym, żeby pomoc objęła córkę, ale także żonę, bo ona jest już bardzo zmęczona i myślę, że  przydałoby jej się wsparcie psychologa
 
Trzy punkty poradnictwa mają być gotowe do obsługi klientów już we wrześniu. Projekt będzie realizowany do końca 2013 r. 

Inne

Ciekawe artykuły

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają