REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Projekt "Wolne Muzeum Street Artu"

Projekt „Wolne Muzeum”, którego realizację 1 stycznia 2013 r. rozpoczęło Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz w partnerstwie z Centrum Kultury Dziecka, otrzymał dofinansowanie Akademii Orange w wysokości 25 480 zł. Dla Wielokulturowego Zgierza to kolejne działanie w przestrzeni publicznej – współpracowaliśmy już z takimi grupami jak Twożywo, vlep[v]net,a efekty tej współpracy – murale do dziś zdobią Park Miejski. Tym razem tworzyć będziemy ze zgierskimi dziećmi, młodzieżą szkolną,  do współpracy szczególnie chcemy zaprosić świetlice środowiskowe. Zależy nam na pokazaniu młodym ludziom, że przestrzeń publiczna należy także do nich i w jej ramach mogą twórczo się realizować. 

Od kiedy sztuka jest współczesna? Jak profesjonalny może być amator? Czyje są ulice? Na takie i inne pytania chcemy poszukać odpowiedzi w Zgierzu mieszając i kopiując to co w sztuce ulicy lubimy najbardziej – chcemy stworzyć uliczne muzeum form street artu.  Pomysł zakłada twórcze interpretowanie różnych form street artu jako nowej i świeżej formy sztuki i stworzenie otwartego muzeum street artu w Zgierzu. W naszym muzeum eksponaty tworzyć będzie młodzież i dzieci ze Zgierza wzorując się na najsłynniejszych światowych prototypach. Będzie to bardzo cenna lekcja historii sztuki nowoczesnej.  Korzystając z tego iż sztuka ulicy stoi na krawędzi bycia wandalizmem, zabawą a poważną, skomercjalizowaną twórczością chcemy wspólnie z młodzieżą, dziećmi i mieszkańcami Zgierza zastanowić się gdzie leży granica i co definiuje sztukę, co czyni ją wysoką, gdzie leży granica legalności sztuki i jakie ma prawo w ingerowaniu w przestrzeń publiczną. Wszystkie te refleksje będą się odbywać nie w salach szkolnych a w warsztatach i na ulicach gdzie młodzież będzie tworzyć sztukę ulicy i twórczo ją reinterpretować. Będzie to lekcja historii sztuki współczesnej i akademia sztuk pięknych w jednym.
 
Obecnie trwają prace przygotowawcze – rekrutacja personelu i osób uczestniczących. Wielkie otwarcie planowane jest na 5 maja 2013 roku.
 
Mamy poczucie, że to niezwykle wartościowe działania – nie tylko dla samych osób, które się w nie zaangażują, wezmą udział w zajęciach, ale także dla samego Zgierza. Często spotykamy się z głosami, że murale, które powstały dzięki nam –  „Spokój” czy „Continuum…” w Parku Miejskim podnoszą estetykę miasta. Cieszy myśl, że Wielokulturowy Zgierz znów będzie miał okazję trwale zapisać się w przestrzeni publicznej miasta i, że zrobimy to wspólnie z najmłodszymi mieszkankami i mieszkańcami.

Inne

Ciekawe artykuły