REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Projekt Zagraj w miasto – przez wiedzę do zmian

Projekt „Zagraj w miasto – przez wiedzę do zmian” powstał w odpowiedzi na małe zaangażowanie zgierzanek i zgierzan w procesy podejmowania decyzji o mieście, sprzyjające izolacji władzy, rządzeniu miastem w oderwaniu od potrzeb mieszkanek i mieszkańców. Niski poziom partycypacji  często wynika z niewiedzy, nieznajomości zasad funkcjonowania administracji publicznej, co onieśmiela w zetknięciu z władzą. 

W ramach projektu powstała gra „Budżet Miasta”-  atrakcyjne narzędzie edukacji obywatelskiej, które  przybliży zgierzanom i zgierzankom zasady finansowania miasta. Gra w atrakcyjny sposób zaprezentuje specyfikę budowy budżetu miasta, skalę wydatków, praktyczną wiedzę na temat działania administracji. Dzięki zdobytym kompetencjom graczom będzie łatwiej monitorować działania władzy i włączać się w procesy podejmowania decyzji.

Do udziału w rozgrywkach w zintegrowane ze sobą gry – planszową,  stojącą grę „ludzie-pionki” oraz grę miejską zostali zaproszeni uczniowie i uczennice szkół ponadgimnazjalnych, a także dorośli mieszkańcy i mieszkanki miasta. Instruktorami i instruktorkami gry będą słuchacze Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – organizacji partnerującej w realizacji projektu. Słuchaczki i słuchacze ZU3W przeszli cykl szkoleń, które przygotowały ich do roli facylitatorów rozgrywek – będą pomagać młodzieży rozgrywającej grę. Już po feriach zostanie ostatecznie potwierdzony harmonogram rozgrywek w zgierskich szkołach. Wyłonienie zwycięzcy gry planszowej spotkają się w kolejnym etapie rozgrywek szkolnych. Na koniec czerwca zaplanowany jest finał – gra miejska w przestrzeni publicznej Zgierza. 
 
Równolegle rozpoczęto konsultacje przyszłorocznego budżetu miasta z udziałem Zgierzan oraz przedstawienie ich propozycji władzom. Rekomendacje do budżetu na rok 2014 będą zbierane poprzez ankiety, a także za pomocą strony internetowej projektu zagrajwmiasto.pl. Następnie propozycje mieszkańców zostaną przekazane do właściwych wydziałów UMZ w okresie projektowania budżetu. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że niektóre uda się włączyć do projektu budżetu.
Rezultatem będzie zwiększenie świadomości wśród mieszkańców na temat tego jak działa system zarządzania miastem, ich większa aktywność i tym samym większy wpływ społeczności na rządzących.
 
Wersja uniwersalna gry zostanie rozesłana do organizacji pozarządowych na terenie Polski, które zajmują się edukacją obywatelską i włączeniem społeczności lokalnych w procesy partycypacji publicznej.
 

Inne

Ciekawe artykuły