REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Relacja z otwarcia wystawy 100 rocznica Operacji Łódzkiej

12 listopada w Muzeum Miasta Zgierza miało miejsce otwarcie wystawy 100 rocznica Operacji Łódzkiej 1914-2014
 
Ekspozycja powstała przy okazji projektu "Polacy w I wojnie światowej – 100. rocznica Operacji Łódzkiej 1914-2014" realizowanego przez Łódzki Dom Kultury we współpracy z 10 muzeami z regionu.
 
Wystawa składa się z  plansz przestawiających wydarzenia i miejsca regionu łódzkiego z okresu bitwy pod Łodzią zwanej „Operacją Łódzką”. Krwawych epizodów w czasie bitwy było wiele. Najlepiej obrazują to eksponaty pochodzące z pól bitewnych całej operacji z 1914 r. Na wystawie prezentowane są umundurowania żołnierskie, uzbrojenie, bronie palne, amunicja, bagnety, przestrzelone pociski, łuski, skorupy granatów, kociołki, manierki, a nawet  sprzączki od pasów, czyli cały ekwipunek żołnierski, stanowiący uzupełnienie pisemnych relacji uczestników walk na ziemi łódzkiej. Pokaźny zbiór zabytków pochodzi z  Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, od Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Grupa Łódź” i Muzeum Miasta Zgierza. Wystawa jest szczegółowym opracowaniem przebiegu Operacji Łódzkiej ukazanej w kontekście całej I wojny światowej.
 
W dniu wernisażu zwiedzający dosłownie cofnęli się w czasie! Było to możliwe dzięki grupie rekonstrukcyjnej „Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne”. Po uroczystym wernisażu goście przenieśli się na muzealny dziedziniec, gdzie w świetle lamp naftowych oglądali rekonstrukcyjny szpital polowy, sprzęty, które niezbędne były do ratowania ludzkiego życia, a o leczeniu w czasie wojny opowiadała sanitariuszka. Przy stanowisku ckm-u Maxim wz. 1905 można było zapoznać się ze sprzętem, używanym przez carską armię. Z pikniku nikt nie wyszedł głodny, ponieważ każdy mógł spróbować pysznej grochówki z oryginalnej kuchni polowej z okresu wojny, a herbata z samowara rozgrzewała każde podniebienie, w ten chłodny wieczór.
 
Wśród gości mogliśmy dostrzec władze urzędu miejskiego, a także grupy uczniów wraz z nauczycielami ze zgierskich szkół, wszystkim dziękujemy za tak liczne przybycie!
 
Ekspozycja dostępna w Muzeum Miasta Zgierza ma na celu upowszechnienie wiedzy o historii i dziedzictwie kulturowym regionu łódzkiego związanym z największą bitwą manewrową z początkowego okresu I wojny światowej na froncie wschodnim. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w szczególności młodzież gimnazjalną i licealną.
 
Wędrująca wystawa została objęta patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego. W Zgierzu będzie można ją oglądać do 10 stycznia 2016 roku. Bilety normalne 4 zł, ulgowe 2 zł. Grupy szkolne prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną z Muzeum 42 716 37 92 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a