REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Relacja ze spotkania Klubu Grota w Zgierzu z 16 maja 2012 r.

16 maja 2012 r. w Muzeum Miasta Zgierza odbyło się kolejne spotkanie zgierskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana "Grota" Roweckiego, działającego pod patronatem IPN i ŚZŻAK Spotkanie było poświęcone postaci rtm. Witolda Pileckiego.

Po projekcji filmu dokumentalnego "Ucieczka z Oświęcimia" wykład "Gloria Victis – sylwetka rtm. Witolda Pileckiego" ilustrowany prezentacją multimedialną wygłosił Sebastian Wojtaś.
 
Prelegent w swym wykładzie przedstawił postać rotmistrza Witolda Pileckiego, który urodził się w 1901 w rodzinie polskiego leśnika w Karelii. W 1918 r. walczył w samoobronie wileńskiej, a następnie w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939 r. zmobilizowany, walczył w szeregach 19. Dywizji Piechoty, rozbitej 6 września pod Wolborzem. 9 października Pilecki założył razem ze swoim dowódcą, majorem Janem Włodarkiewiczem i kilkoma innymi oficerami organizację Tajna Armia Polska. 19 września 1940 r. jako Tomasz Serafiński dał się złapać Niemcom i wywieźć do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie założył Związek Organizacji Wojskowych. W kwietniu 1943 r. wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu. 
 
Po ponownym włączeniu się w pracę konspiracyjną Pilecki trafił do organizacji NIE, która była kadrową "konspiracją w konspiracji". Członkowie NIE mieli zakaz walki w powstaniu warszawskim, Pilecki jednak ten zakaz złamał i walczył w zgrupowaniu "Chrobry II". Po pobycie w oflagu w Lamsdorf i Murnau, oswobodzony przez Amerykanów, wstąpił we Włoszech do 2. Korpusu Polskiego. Potem został wysłany do Polski, gdzie prowadził wywiad na rzecz 2. Korpusu. 8 maja 1947 r. został aresztowany. W marcu 1948 r. odbył się jego pokazowy proces. Na rotmistrza wydano wyrok śmierci, który wykonano przez strzał w tył głowy 15 marca 1948 r. 
 
Nikt z osób winnych jego śmierci nie został ukarany. Wyrok unieważniono w 1989 r. Rodzina Pileckiego przez cały okres PRL była szykanowana. Witold Pilecki w lipcu 2006 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.
 
W dyskusji pojawiło się wiele pytań, dotyczących upamiętnienia postaci Witolda Pileckiego w Polsce oraz szczegółów z życia rotmistrza. Na zakończenie przewodniczący Zarządu Klubu Jacek Klimczak zaprosił na kolejne spotkanie 14 czerwca, które będzie poświęcone poznańskiemu Czerwcowi 1956.
 
 

Inne

Ciekawe artykuły