REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Różne formy sztukaterii były stosowane w architekturze praktycznie od zawsze

Wraz z upływem czasu ozdoby te przechodziły transformacje i miały swoje lepsze czasy, jak i gorsze. W niektórych okresach cieszyły się ogromną popularnością, w innych z kolei odstawiano je na margines. Dzisiejsza sztukateria wewnętrzna i elewacyjna jest prawdziwym hitem. Wpływ na to ma na pewno mnogość wzorów, form, zdobień, materiałów, z których jest wykonana. Nie ma znaczenia, jak jest urządzone wnętrze – do każdego można dobrać co odpowiedniego. Sztukateria styropianowa to szeroki wachlarz produktów, które odmieniają charakter całego mieszkania.

Jakie elementy ozdobne wybrać, by dom prezentował się stylowo i oryginalnie?

Jak dopasować je w taki sposób, by wyglądały stylowo, upiększały przestrzeń oraz pozwalały osiągnąć określony efekt wizualny? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę charakter pomieszczenia i wybrać takie dodatki, które będą z nim spójne. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się listwy karniszowe oraz maskownice karnisza. W estetyczny sposób ukryją one karnisze, a przy okazji ozdobią wnętrze. W przypadku nowoczesnych mieszkań warto zakupić listy podświetlane LED. Same listwy sufitowe są dostępne w różnych stylistykach, podobnie jak listwy podłogowe. Te ostatnie dają spore możliwości w zakresie wykończenia podłogi. W zależności od wystroju można zdecydować się na proste, jak i z ozdobnymi dekorami o różnej szerokości. Szeroki wybór produktów sprawia, że dzisiaj można je z powodzeniem zastosować w każdym domu. Warto zauważyć, że nawet projektanci wnętrz bardzo często wybierają takie elementy sztukaterii.

Modne i eleganckie listwy ścienne

Wśród szczególnie modnych propozycji wyróżniają się również listwy ścienne. Sztukateria na ścianach niegdyś była wykorzystywana wyłącznie w klasycznych wnętrzach. Dzisiaj po listwy ścienne sięga się w przypadku różnych aranżacji. Mogą one zostać ułożone w dowolny sposób, uzyskując w ten sposób pożądany efekt wizualny. W zależności od ich prawidłowego ułożenia można np. optycznie powiększyć mieszkanie. Sztuczka ta jest często stosowana przez architektów.
Sztukateria to również dodatki nawiązujące do dawnego stylu, a więc narożniki ozdobne, półkolumny, kolumny, czy też dekory ścienne i sufitowe. Rozety i kopuły to elementy, które należy dobierać ostrożnie – do wnętrz odpowiednio stylizowanych. Bogato zdobione dekory, ornamenty powinny współgrać z innymi dodatkami. Sztukateria na drzwi czy też obudowy kominkowe możemy z kolei znaleźć nawet w nowoczesnych mieszkaniach i domach.

Dobranie odpowiednich dekoracji nie jest dziś trudne, gdyż zachwycają one różnorodnością wzornictwa.

Inne

Ciekawe artykuły