W ubiegłym tygodniu ruszyły warsztaty w ramach projektu „Wysokie koszty niskich cen” poświęconego edukacji globalnej gimnazjalistów z powiatu zgierskiego. Stowarzyszenie Tkalnia chce uwrażliwić młodzież gimnazjalną na globalne konsekwencje jej wyborów konsumpcyjnych i przez to skłonić ją do krytycznego spojrzenia na konsumpcyjne trendy tak silne w tym wieku. W trakcie warsztatów dla min. 500 osób ze wszystkich gimnazjów w powiecie organizatorzy skupiają skupić się na trzech aspektach: konsumpcji ubrań, elektroniki i żywności. Młodzież dowiaduje się jakim kosztem obniżane są ceny najpopularniejszych produktów, co to jest transfer brudnych technologii, jak można oszczędzać nie kupując tanio i co można samemu zrobić dla poprawy jakości życia ludzi tworzących nasze sprzęty i ubrania.
– Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie w porządku, że nasze sprzęty i ubrania tworzone są przez pracowników opłacanych głodowymi pensjami, że na świecie pracują miliony dzieci przy produkcji sprzętów, którymi bawią się nasze dzieci – mówi Weronika Jóźwiak, koordynatorka projektu.
– Para dżinsów do której produkcji trzeba zużyć 10 000 litrów wody kosztuje mniej niż 20 zł. Podobnie mięso, jak to możliwe, że wytwarzane z żyjących istot, przy ogromnym zużyciu wody i produkcji gazów cieplarnianych jest tak tanie? Kto ponosi koszty których unikają producenci? Nasze szaleństwo zakupowe to nie jest beztroska zabawa i tego chcemy nauczyć zgierską młodzież – dodaje Kinga Karp, trenerka w projekcie.
W ramach projektu zostały także stworzone narzędzia edukacyjne takie jak gra planszowa „Oszczędzając pieniądze oszczędzam świat’ i aplikacja na urządzenia mobilne pomagająca prześledzić warunki produkcji naszych ubrań i sprzętów. Wszystkie wkrótce będą do pobrania na stronie www.tkalnia.org.
– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na obchody Tygodnia Edukacji Globalnej, który w tym roku w Zgierzu świętować będziemy festiwalem filmów dokumentalnych (22-24.11.2013 MOK w Zgierzu, Mielczarskiego 1) oraz pokazem zdjęć o tematyce warunków pracy i życia globalnego południa – zachęcają organizatorzy.
Szczegółowe informacje na temat działań składających się na projekt "Wysokie koszty niskich cen" uzyskają Państwo na pod numerem telefonu 609 551 089.
Projekt „Wysokie koszty niskich cen” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.