REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Skansen łęczyckiej zagrody

W Kwiatkówku pod Łęczycą, w pobliżu Tumu, otwarty został skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” – jeden z trzech elementów projektu unijnego pod nazwą „Tum – perła romańskiego szlaku”.

Przypomnijmy, że dwa pozostałe obiekty powstające w ramach projektu to budowa pawilonu muzealnego i częściowa rekonstrukcja grodziska w Tumie – wczesnośredniowiecznej Łęczycy. Realizacja całego projektu ma kosztować ok. 29 mln zł.
Skansen odtwarza warunki życia na wsi w okresie odrodzenia polskiej państwowości, po 1918 roku. Powstawał w latach 2011 – 2012 ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, pod opieką pracowników Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
 
– Zakończenie budowy skansenu, kolejnej inwestycji o charakterze kulturalnym w naszym województwie, doskonale wpisuje się w jego strategię rozwoju – przypominał podczas otwarcia obiektu marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. – Skansen etnograficzny regionu łęczyckiego pomoże turystom przenieść się – może w nie tak odległe czasy, jak w przypadku rekonstruowanego po sąsiedzku, w Tumie historycznego grodu, ale stworzy wyobrażenie, jak wyglądała i funkcjonowała polska wieś przed około stu laty
 
Zagrodę z chałupami wykonanymi z gliny – budulca charakterystycznego dla Ziemi Łęczyckiej – wzbogacają wiejskie obiekty przemysłowe z wiatrakiem kozłowym, kuźnią i olejarnią, a także pomniejsza architektura – studnia, kapliczki i ule. Największą atrakcją skansenu jest wiatrak, przypominający o tym, że młynarstwo wiatrowe było bardzo popularne na tych ziemiach. Odtworzony wiatrak pochodzi z Kwiatkówka z roku 1820. Później został przeniesiony do Zawady, stamtąd wrócił do Kwiatkówka i tu został  zrekonstruowany. Wiatrak ten jest jedynym, działającym w województwie obiektem, w którym można prezentować mielenie zboża. W obiekcie planowane jest urządzenie stałej wystawy, obrazującej młynarstwo wiatrowe na tych terenach.
W uroczystości otwarcia skansenu uczestniczyli m.in. parlamentarzyści ziemi łódzkiej – senator Ryszard Bonisławski i poseł Iwona Śledzińska Katarasińska, a także samorządowcy, mieszkańcy województwa i zespoły ludowe z okolic: Witaszewiacy, Łęczycka Kapela Ludowa, Świniczanki, Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza. Wieczorem odbyło się widowisko „Noc Świętojańska” w wykonaniu zespołu folklorystycznego Łęczycanie oraz zespołu Pod Gruszą ze Starej Sobótki.
 

Inne

Ciekawe artykuły