REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Słowiańskie czasy w Muzeum Miasta Zgierza

Już wkrótce będziecie mogli się wybrać w podróż w czasie z animatorami ze zgierskiego muzeum. Zabiorą Was oni do czasów kiedy na naszej ziemi nasi dziadowie Słowianie polowali, siali, zbierali i walczyli pod skrzydłami Światowida i Swarożyca. A wszystko to dzięki dofinansowaniu z programu: "Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego" prowadzonego przez Łódzki Dom Kultury, które pomogło w organizacji cyklu lekcji i warsztatów Muzeum Miasta Zgierza.

"Archeologiczny Wehikuł Czasu" to projekt który przeniesie zgierzan daleko w przeszłość do Słowiańskich osad. Pod tym fantastycznym tytułem kryje się cykl lekcji i warsztatów, które ruszą od września w Muzeum Miasta Zgierza. To autorski projekt lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży. Jest on dopasowany do różnych grup wiekowych. Ma on na celu zainteresować przedszkolaków i uczniów archeologia i dawnym dziejami w naszym regionie.
 
Projekt ruszył z początkiem lipca, właśnie kończy się pierwszy etap jego realizacji. Stworzyliśmy dwie postacie, na zasadzie rekonstrukcji historycznej strojów kobiety i mężczyzny. Pokazują one podstawowy wygląd ludzi w okresie przed chrześcijański w Polsce. Zostały wykonane zgodnie z realiami historycznymi. W tych strojach animatorzy będą prowadzić zajęcia dla dzieci mówiące o życiu w tym okresie. W ramach tych lekcji dzieci będą uczyły się korzystać ze zdobyczy techniki sprzed 1000 lat. W grę wchodzi: wiercenie świdrem łukowym w drewnie, szycie kościanymi i mosiężnymi igłami, mielenie ziarna na mąkę za pomocą kamieni – żaren, krzesanie ognia itp.
 
Drugi rodzaj spotkań to warsztaty archeologiczne w sztucznych stanowiskach w formie wielkich skrzyń z piaskiem, gdzie ukryte będą skarby, czyli fragment przeszłości: imitacja kości, broń, naczynia, skarby czy biżuteria. Dzieci najpierw przejdą krótki kurs archeologii, a potem z łopatkami i pędzelkami zagłębią się w przeszłość. W ten sposób mają poznać prace archeologa i zrozumieć czemu jest ona tak ważna.
 
Cykl rozpocznie piknik rodzinny, który odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Miasta Zgierza 7 września 2014 r. Nie będzie to tylko prezentacja obu lekcji, ale również występ zespołu JAR grającego dawną słowiańską muzykę. Zaciekawi gości na pewno pokaz drużyny rekonstruktorów historycznych Wnuki Swarożyca, którzy zaprezentują pokaz walki i rękodzieła. Nie zabraknie też kowala i innych rzemieślników.
 
Koszt całego projektu to 14 tys. zł, z czego 10 tys. Muzeum pozyskało z programu współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego zorganizowanego przez Łódzki Dom Kultury, Instytucję Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Na współorganizację projektów kulturalnych z samorządowymi instytucjami kultury z województwa łódzkiego w 2014 r. Łódzki Dom Kultury przeznaczył środki finansowe w wysokości 500 000 zł.
 

Inne

Ciekawe artykuły

W czym pomoże dobry adwokat?

W profesjonalnej kancelarii adwokackiej możemy uzyskać rzetelną poradę prawną czy rozwiązać różnego rodzaju problemy z prawem. Doświadczony adwokat zawsze indywidualnie podchodzi do każdego klienta, dlatego

Jakie są rodzaje noży masarskich?

Noże są niezbędnym wyposażeniem w każdej kuchni. Aby obróbka żywności, zwłaszcza mięsa mogła być wykonywana w sposób komfortowy i bezpieczny, powinniśmy posiadać najwyższej jakości sprzęt.