REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

„Spóźniona odpowiedź” – wieczór z poezją Tadeusza Różewicza

We wtorek, w czytelni Biblioteki Głównej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania z poezją” i kolejne spotkanie z mistrzem interpretacji Włodzimierzem Galickim.

„Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową komety był Różewicz, reszta to ogon" – w ten lapidarny sposób Stanisław Grochowiak wyraził swój zachwyt nad twórczością Tadeusza Różewicza – poety, dramatopisarza, scenarzysty filmowego, prozaika, satyryka, tłumacza poezji węgierskiej. Jednego z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie. Wielokrotnie wymienianego jako kandydata do Literackiej Nagrody Nobla. W hierarchii twórców poezji polskiej XX wieku autor „Niepokoju” stawiany jest razem z Miłoszem na najwyższym miejscu. O jego wielkim wpływie na rozwój literatury polskiej świadczy między innymi fakt, że stworzył on czwarty system wiersza polskiego nazywany po prostu – różewiczowskim. „Mędrzec w błazeńskiej masce” odszedł 24 kwietnia tego roku. „Spóźnioną odpowiedzią”, w niezwykłej, jedynej w swoim rodzaju, niepowtarzalnej interpretacji wierszy w wykonaniu Włodzimierza Galickiego, Zgierz oddał hołd Wielkiemu Poecie.

Inne

Ciekawe artykuły

Jak wygląda proces mycia elewacji?

Czysta i schludna elewacja to wizytówka każdego budynku. Nie tylko podnosi estetykę, ale przede wszystkim chroni konstrukcję przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz,