REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Starostwo planuje zwolnienia w poradniach psychologiczno-pedagogicznych powiatu

Starostwo Powiatowe w Zgierzu w poszukiwaniu oszczędności zaplanowało redukcję kliku etatów w poradniach psychologiczno-pedagogicznych na obszarze powiatu zgierskiego. W samym Zgierzu zlikwidowanych miało być 3,5 etatu. Pracownicy poradni bronią miejsc pracy i alarmują, że jeśli zmiany wejdą w życie drastycznie spadnie dostępność pomocy psychologiczno-pedagogicznej na naszym terenie.

Ostatnie rozmowy pracowników poradni ze starostwem doprowadziły do odroczenia ewentualnych cięć etatowych do końca roku szkolnego (sierpnia 2012 r.). 
 
 – Tak duże ograniczenia w liczbie pracowników spowodowałby faktyczną likwidację poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego w powiecie zgierskim. Liczba obecnie zatrudnionych specjalistów do obszaru działania, ilości korzystających z oferty poradni rocznie pacjentów i placówek oświatowych jest zdecydowanie mniejsza od potrzeby – mówi Jadwiga Ziarnik, szefowa ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zgierzu pracująca w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zgierzu.
 
Zgierska placówka pracując w obsadzie 8,5 etatów ma w swym rejonie działania 39 placówek oświatowych (na terenie miasta i gminy), co daje liczbę około 10 000 uczniów uprawnionych do korzystania z jej pomocy. Podobny obszar działania na terenie Łodzi jest objęty pomocą dwukrotnie większą ilością specjalistów. Planowana redukcja 3,5 etatów sprawiłaby, że na jeden etat psychologa przypadałoby u nas około 2200 uczniów.
 
Jeśli zmiany wejdą w życie, czas oczekiwania na poradę wydłuży się 2-3 krotnie. Na wizytę u specjalisty czekać będzie trzeba 3-4 miesiące, podczas gdy obecnie ta pomoc udzielana jest dość szybko bo w przeciągu 2 tygodni – mówi Jadwiga Ziarnik. – Ponadto każdy z pracowników jest specjalistą w danej dziedzinie, dlatego likwidacja kliku stanowisk oznaczałaby niemożność realizacji podstawowych statutowych działań poradni
 
Wszystko wskazuje jednak na to, że zwolnień nie da się uniknąć, a decyzja choć odroczona w czasie została już podjęta. 
 
Powiat Zgierski jest w tragicznej sytuacji finansowej. Pierwsza projekcja przyszłorocznego budżetu zakłada 109 milionów stałych wydatków przy 103 milionach prognozowanych dochodów. Dodatkowo sytuację pogarsza fakt braku możliwości wzięcia jakiegokolwiek kredytu. Stąd konieczność dalszego ścinania wydatków – mówi Krzysztof Kozanecki, Starosta Zgierski. – Po cięciach w administracji (redukcja 60 etatów w starostwie), oszczędnościach na młodzieżowych domach kultury, braku praktycznie inwestycji czy choćby poważniejszego remontu drogowego trzeba myśleć o następnych oszczędnościach wydatkowych.
 
Dlatego zaczęto myśleć  o reorganizacji poradni psychologiczno-pedagogicznych. Jednak pomysł o połączeniu poradni aleksandrowskiej, ozorkowskiej, zgierskiej i głowieńskiej w jedną z siedzibą w Zgierzu został mocno oprotestowany przez środowisko pedagogów dlatego ostatecznie powiat wycofał się z niego.
 
– Teraz pomysł polega na proporcjonalnym ograniczeniu etatowym poradni tak, by ich wielkość rocznego budżetu pokrywała się z wielkością subwencji oświatowej. Powiat może przez to nie dokładać do subwencji rocznie ok. 1,2 mln. złotych. Projekt zakładał ograniczenie etatowe od 1 stycznia 2013 roku. Jednak po konsultacjach przeprowadzonych z dyrektorami poradni, pracującymi tam pedagogami oraz związkami zawodowymi zdecydowaliśmy o tym, iż ograniczenia etatowe zaczną obowiązywać od 1 września 2013 roku. Przesunięcie czasowe ma umożliwić pedagogom dostosowanie się do nowej dla nich sytuacj – wyjaśnia Krzysztof Kozanecki.
 
Na naszą prośbą dyrektorzy PP-P z terenu powiatu zgierskiego przedstawili własne stanowisko w tej sprawie:
 
W ostatnim okresie obserwuje się zwiększenie zapotrzebowania na usługi Poradni. Wzrasta liczba rodziców, samych uczniów i nauczycieli zgłaszających się po pomoc w różnych, coraz trudniejszych sprawach. Można powiedzieć, że wynika to z większej świadomości społeczeństwa o możliwości skorzystania z pomocy, codziennych trudnych sytuacji, które spotykają ludzi oraz zmieniającego się prawa oświatowego, które nakłada na Poradnie coraz więcej zadań. Ostatnie rozporządzenie w sprawie zasad działania Poradni z 17 listopada 2010 r. rozszerza wachlarz zadań z dziesięciu (określonych w 2002 r.) do czternastu. Już teraz borykamy się z realizacją zapotrzebowania na nasze usługi. Zapisujemy na listy oczekujących do logopedy, psychoterapeuty, terapię psychologiczną.  Wydłużają się terminy oczekiwania na specjalistyczną diagnozę psychologiczno – pedagogiczną. Mamy świadomość potrzeby wyznaczenia pracowników każdego dnia tygodnia do punktu interwencji kryzysowej, ale nie możemy tego zrealizować z uwagi na ogromną liczbę zadań przypisanych Poradniom. Jeśli zmniejszy się liczba etatów pracowników Poradni, to okres oczekiwania na wizytę u specjalisty na pewno się wydłuży, pomocą terapeutyczną zostanie objęta mniejsza liczba potrzebujących. Trudno będzie również zabezpieczyć sytuacje kryzysowe.
 
Pod tymi słowami podpisali się:
Beata Marszałek – dyrektor PPP w Aleksandrowie Łódzkim
Grażyna Kujawiak – dyrektor PPP w Głownie
Ewa Pałasz – dyrektor PPP w Ozorkowie
Emil Wiktorowski – dyrektor PPP w Zgierzu

Inne

Ciekawe artykuły