REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Szansa dla uczniów powiatowych zawodówek

Wiele się ostatnio mówi się o potrzebie odrodzenia szkolnictwa zawodowego. Są branże, które bardzo dotkliwie odczuwają brak wykwalifikowanych robotników. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wykształcono bardzo wielu marketingowców, czy psychologów, za to niewspółmiernie mało techników. – Teraz obserwujemy bardzo niespotykane zjawisko. Ludzie, często nawet i trzydziestoletni, którzy pokończyli uczelnie wyższe i mają tytuły magistra, nie mogąc znaleźć pracy trafiają do zawodowych szkół policealnych i kształcą się na techników: mechaników, gazownictwa, drogownictwa itp. – mówi naukowiec, badacz Kazimierz Kubiak ze zgierskiego oddziału Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Powiatowemu samorządowi podlega szkolnictwo zawodowe. Widzę potrzebę „inwestowania” w tego rodzaju placówki oświatowe. Obecnie nasi urzędnicy prowadzą rekrutację w Zespole Szkół Nr 1 im. Batalionów Chłopskich w Bratoszewicach do unijnego projektu „Wyrównać szanse”, którego celem jest zwiększenie atrakcyjności i polepszenie jakości właśnie szkolnictwa zawodowego – mówi Starosta Zgierski Krzysztof Kozanecki. – Dzięki temu projektowi będziemy w stanie nie tylko podnieść kwalifikacje uczniów, ale także dopasować kierunki kształcenia do potrzeb regionalnej gospodarki. Chcemy uczyć młodych ludzi w zawodach, które są poszukiwane na rynku pracy. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że dziś od młodego, wykwalifikowanego człowieka wymaga się często oprócz przysłowiowego fachu w rękach, także znajomości języków czy umiejętności informatycznych.
 
Do końca lutego urzędnicy będą prowadzili nabór uczniów chętnych do uczestnictwa w bezpłatnych, dodatkowych zajęciach z matematyki, przedsiębiorczości, informatyki i języków obcych: rosyjskiego, niemieckiego i angielskiego. Wraz z początkiem marca 58 dziewcząt i 74 chłopców dostanie podręczniki, słowniki, pomoce dydaktyczne, a po zakończonych lekcjach zostanie rozwiezionych do domu.
 
Całkowita wartość projektu unijnego wynosi ponad 331 tys. zł (z czego powiatowy samorząd dopłaca ponad 42 tys. zł).
 
Innym aspektem szkolnictwa zawodowego – praktykami – zainteresował się Eugeniusz Jacel, dyrektor Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. 
 
Złożyłem wniosek o przystąpienie naszej szkoły do programu Leonardo da Vinci pod hasłem "Uczenie się przez całe życie" – mówi dyrektor Jacel. – Jeśli wszystko potoczy się pomyślnie, to w kwietniu 2013 roku, 20 uczniów z klas 2 i 3 Zasadniczej Szkoły Zawodowej, kształcących się w zawodzie technolog robót wykończeniowych w budownictwie, wyjedzie na 3-tygodniowy staż do Zakładu Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego we Frankfurcie.
 
O tym, jak ważne są praktyki zawodowe z zakresu wykończenia pomieszczeń, nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz w życiu szukał fachowej ekipy remontowej. 
 
Pięć lat temu szkoła realizowała już podobny projekt z partnerem niemieckim. Owy partner teraz także zapewnia chęć współpracy i jest w stanie udostępnić zgierskim uczniom zarówno nowocześnie wyposażone pracownie, jak i doświadczonych instruktorów. Doskonalenie swoich umiejętności wraz z niemiecką młodzieżą pozwoli naszym uczniom zapoznać się z kulturą i historią innego kraju, fachowym słownictwem, nauczy ich także współdziałania w wielonarodowościowej grupie.
 
Łączna kwota dofinansowania projektu wyniosłaby ponad 41 tys. euro.
 

Inne

Ciekawe artykuły