Pedagog i wychowawca wielu pokoleń młodych nauczycieli, zasłużona dla zgierskiej oświaty, twórczyni Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu – dr Stefania Kuropatwińska. Wspomnieniom związanym z życiem i dokonaniami doktor Kuropatwińskiej poświęcono spotkanie, na którym zgromadzili się przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, absolwenci szkoły i przodkowie założycielki Seminarium Nauczycielskiego.
– W przyszłym roku nasza szkoła obchodzi 95 urodziny – mówi Anna Cain, wicedyrektor Kolegium Nauczycielskiego. – To dla nas uroczysty jubileusz, ponieważ jesteśmy jednym z najstarszych kolegiów w Polsce. Zależało nam na przybliżeniu postaci założycielki naszej placówki i na stworzeniu okazji do wspomnień, spotkania nauczycieli i absolwentów. Uważam, że sesja wspomnieniowa „Stefania Kuropatwińska i dzieło jej życia w Zgierzu” jest ważnym czynnikiem wiążącym przeszłość i przyszłość edukacyjną Zgierza.
Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa. – Aby przybliżyć gościom czasy, w jakich żyła i działała Stefania Kuropatwińska zorganizowaliśmy ekspozycję nawiązującą klimatem do lat międzywojennych. Można było obejrzeć podręczniki do kształcenia nauczycieli i elementarze szkolne, świadectwa z okresu istnienia Seminarium Nauczycielskiego – wymienia Alicja Matusz Rżewska, organizatorka wystawy. – Zgromadziliśmy też aparaty fotograficzne, maszyny liczące, gramofony, maszyny do pisania, żelazka, czyli przedmioty z przełomu XIX/XX wieku, jakie na co dzień towarzyszyły uczennicom seminarium – mówi pani Alicja. Eksponaty pochodziły ze zbiorów prywatnych Bronisława Matusza, nauczyciela Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu.
Dziś Kolegium jest jednym z 17 w Polsce, kształci kilkuset słuchaczy, wychowując zastępy młodych nauczycieli i pedagogów. Sesja wspomnieniowa była dla młodzieży okazją do poznania jednej z ciekawszych kart historii miasta Zgierza.