REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Telewizor plazmowy — jaki model warto wybrać?

 

Po pierwsze: jaki rozmiar telewizora Cię interesuje?

 

Większość nowoczesnych, płaskich telewizorów ma obecnie 40 cali. Jest to wystarczająca wielkość, jeśli nie oglądasz często filmów, Twój budżet jest ograniczony, czy też nie masz po prostu większych wymagań.
 
Co jednak, jeśli jesteś prawdziwym kinomaniakiem, i marzysz o tym, by poczuć się we własnym domu jak w kameralnej sali kinowej? W takiej sytuacji na pomoc przyjdzie Ci płaski telewizor 75 cali czy nawet mierzący ponad 80 cali. Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście odpowiednio wysoka cena, niezapomniane wrażenia podczas prywatnego seansu rekompensują jednak tę niedogodność.
 
Uwaga! Wybierając rozmiar telewizora, musisz wziąć pod uwagę ograniczenia związane z wielkością dostępnej przestrzeni. Nie ma sensu kupowanie dużego telewizora do małego pomieszczenia, ponieważ wymaga on oglądania z minimalnej odległości 3 metrów od ekranu. Jeżeli nie masz możliwości wygospodarowania wystarczającej przestrzeni, lepiej zdecyduj się na nieco mniejszy ekran.
 
 

Po drugie: jaką technologię wybierzesz?

Obecnie możesz wybierać spośród telewizorów działających dzięki kilku różnym zaawansowanym technologiom wyświetlania obrazu.
 
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazują się zwykle urządzenia z technologią LCD. Działają one dzięki zastosowaniu specjalnych lamp fluorescencyjnych z zimną katodą, dzięki którym osiąga się jednocześnie stosunkowo dobrą jakość obrazu oraz dość niskie zużycie energii. Trudno jednak mówić w tym przypadku o imponującym czasie reakcji czy świetnej rozdzielczości — to po prostu przyzwoite, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie.
 
Nieco lepsze parametry zapewnia ekran typu LED, z diodami LED samodzielnie emitującymi światło. Główną zaletą tego rozwiązania jest bardzo dobra jakość obrazów — chociaż jeśli chodzi o kąty widzenia, technologia LED ustępuje tu pola technologii LCD. Tego typu telewizor będzie nieco droższy, ale jednak wciąż w przystępnej cenie.
 
Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest ekran OLED, który swoje działanie zawdzięcza diodom organicznym, generującym piksele. Nawet najbardziej wymagające osoby będą usatysfakcjonowane z uzyskanej jakości obrazu. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to opcja droga i trudniej dostępna niż dwie pozostałe.
 
 

Po trzecie: rozdzielczość i zaawansowane technologie

Jeśli jakość obrazu jest dla Ciebie wyjątkowo ważna, możesz pokusić się o telewizor z rozdzielczością Ultra HD 4K, wynoszącą 3840 x 2160. Oczywiście ta opcja do tanich nie należy. Zagwarantuje Ci jednak doskonały kontrast, świetne odwzorowanie barw czy szerokie kąty widzenia.
 
Rozdzielczość Full HD jest już niemal standardowo stosowana w nowoczesnych urządzeniach — okazuje się zadowalająca dla większości odbiorców. Jeśli chodzi o rozdzielczość HD Ready, sprawdzi się ona jedynie w przypadku niewielkich odbiorników.
 
Z pewnością warto wybrać urządzenie posiadające różnego rodzaju technologie zwiększające komfort oglądania. Jedną z popularniejszych jest technologia HDR, zapewniająca optymalną płynność obrazu, czy też gwarantująca szeroką paletę barw i ich wyjątkowe nasycenie technologia Quantum Dot.

Inne

Ciekawe artykuły