REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Trasa S14 już w 2015 r.?

Znamy orientacyjny termin budowy drogi ekspresowej S14, która będzie przebiegać przez Zgierz i służyć ma jako zachodnia obwodnica Łodzi. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie budowa może ruszyć w 2013 r. i potrwa co najmniej dwa lata. Oczywiście o ile znajdą się środki na budowę w budżecie państwa. W pesymistycznym wariancie budowa może przeciągnąć się do 2018 r. 

Łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpisał właśnie przetarg na zaprojektowanie trasy. Droga będzie przebiegać tuż obok największego zgierskiego osiedla 650-lecia, a dokładnie wzdłuż ul. Staffa. Od bloków mieszkalnych będzie ją dzielił dystans zaledwie 300 metrów. Dlaczego tak mało? Zadecydowały względy środowiskowe. W pobliskim Lesie Krogulec znajdują się rzadko występując gatunki roślin i zwierząt, a potencjalnie również szczątki poległych żołnierzy. Na szczęście drogę od osiedla odgrodzą ekrany odbijające i pochłaniające hałas. Powstaną również kładki dla pieszych na jezdnią. 
 
Trasa ma liczyć 27 kilometrów. Od południa łączyć się będzie z budowaną trasą S8, dalej pobiegnie przez Konstantynowów Łódzki obok Aleksandrowa i dotrze do Zgierza, a dalej do miejscowości: Lućmierz, Emilia i Słowik. Wjazd i zjazd z trasy w naszym mieście będzie odbywać się dzięki połączeniu z ul. Aleksandrowską.  Co więcej wybudowana zostanie również odnoga trasy, która połączyć się w Łodzi z ul. Włókniarzy (w okolicy „kolanka”). 
 
Przypomnijmy, że idea budowy trasy S14 pojawiła się przed 30 laty. Wówczas droga miała być wybudowana przy okazji olimpiady w Moskwie w 1980 r. Plany spaliły wówczas na panewce.
 
W zamyśle droga miała i ma służyć jako zachodnia obwodnica Łodzi. Podobne funkcje pełnić mają: A2 pod północy, A1 od wschodu i S8 od południa tworząc razem łódzki ring. Ale traktowanie S14 wyłącznie jako obwodnicę Łodzi jest zbyt daleko idącym uproszczeniem. Trasa ma również uwolnić Zgierz od ruchu tranzytowego, umożliwić szybki dojazd do Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa, a także zapewnić sprawne połączenie z łódzkim lotniskiem.  
 
Na mapce zaznaczono planowany przebieg trasy: od dołu kolor niebieski, od góry kolor czerwony.
 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a