REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

„Trylogia” w samorządowym wydaniu

„Ślubuję Ci, Chryste Panie, tych zdrajców gnębić, zajeżdżać!… prawem, ogniem i mieczem ścigać, póki mi pary w gębie, tchu w gardzieli i żywota w świecie! Tak mi, Królu Nazareński, dopomóż! Amen!”

Brzmi znajomo? Pomimo, że z „Ogniem i mieczem”, „Panem Wołodyjowskim” i „Potopem”, czyli „Trylogią” Henryka Sienkiewicza, każdy z Polaków miał do czynienia w szkole, to niektórzy ze względu na ówczesny język literacki nie przebrnęli przez te lektury, lub wspominają je jako trudne. Dziś jako dorośli ludzie mają doskonałą okazję odświeżyć sobie pamięć i przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. 

Narodowe Czytanie stanowi doskonałą okazję, by przypomnieć sobie największe dzieła polskiej literatury, na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter i aktualność – przekonuje inicjator akcji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Starosta zgierski Krzysztof Kozanecki odpowiadając na apel prezydenta, zaprosił samorządowców do wspólnego czytania fragmentów „Trylogii”.

W piątek 29 sierpnia w Muzeum Miasta Zgierza, w niezwykłej atmosferze tamtejszej „Kruszówki” starosta wraz z prezydent Zgierza Iwoną Wieczorek, burmistrzem Strykowa Andrzejem Jankowskim, burmistrzem Aleksandrowa Łódzkiego Jackiem Lipińskim i sekretarzem Głowna Jarosławem Trojanowskim nagrali czytane przez siebie fragmenty dzieł Henryka Sienkiewicza, dając przykład tego, że warto wracać do literatury, która na przestrzeni wieków kształtowała naszą tożsamość narodową. 

Nagranie już za kilka dni trafi na urzędowe strony internetowe, a 6 września, w dzień Narodowego Czytania, zostanie wyemitowane przez regionalne telewizje: TV Aleksandrów, TV Stryków i telewizję głowieńską. 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak spędzić udany urlop w Gdańsku?

Gdańsk to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym udają się urlopowicze przez cały rok. Położone tuż nad polskim nabrzeżem miasto obfituje w turystyczne atrakcje. Podpowiadamy,