REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Uczcili 75. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego

Z racji 75. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego zgierski Klub im. R. Dmowskiego zorganizował uroczystości ku czci swojego patrona.

W niedzielę 5 stycznia o godz. 9:00 odbyła się msza święta za duszę śp. Romana Dmowskiego w kościele pw. św. Katarzyny w Zgierza, którą odprawił ks. kan. Andrzej Chmielewski. Proboszcz na zakończenie Eucharystii uwypuklił rolę Dmowskiego, jako tego, który umocnił związek polskości z katolicyzmem. 
 
Natomiast w czwartek 9 stycznia w sali kominkowej Towarzystwa "Lutnia" wykład Myśl Romana Dmowskiego na tle epoki wygłosił prof. Przemysław Waingertner z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Prelegent omówił myśl Dmowskiego jako osoby, która wprowadziła do polskiej polityki pojęcie racjonalnego myślenia jak też jedynego – obok Józefa Piłsudskiego – międzywojennego męża stanu. Jak zaznaczył prof. Waingertner, myśli Dmowskiego należy odczytywać przede wszystkim w kontekście jego epoki. Po wykładzie odbyła się ożywiona, prawie godzinna dyskusja na temat poglądów  Romana Dmowskiego. 
 
Obydwa te wydarzenia rozpoczynały obchody w Zgierzu Roku Romana Dmowskiego.

Inne

Ciekawe artykuły