REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Uczniowie z województwa łódzkiego w projekcie Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Już od września uczniowie szkół w Łodzi i okolicach będą mogli wziąć udział w projekcie edukacji audiowizualnej realizowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Jego celem jest dostarczenie młodym ludziom ważnych i ambitnych filmów oraz zachęcenie do dyskusji o nich. W poprzedniej edycji projektu uczestniczyło ponad 45 tysięcy uczniów z całej Polski.
 
Zapisy do projektu ruszyły 3 września, potrwają do 30-ego. Projekt trwa 9 miesięcy. Do udziału w projekcie zaproszone są szkoły wszystkich szczebli z Łodzi i okolicznych miast. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały nagrodzone nagrodą
Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepszy program edukacji filmowej.
 
Pokazy promocyjne projektu dla dyrektorów i nauczycieli szkół województwa łódzkiego odbędą się 18,19 i 20 września o godzinie 16 w Kinie Charlie w Łodzi. Pokazy są bezpłatne, odbędzie się na nich projekcja filmu "Jak to jest" a także zaprezentowany zostanie program Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej na rok szkolny 2012/2013. Wszystkie informacje można znaleźć na:
 
Od 18 lat swego funkcjonowania Kino Charlie, kultowe miejsce na mapie filmowej Łodzi, prowadzi szeroko pojętą działalność dotyczącą edukacji filmowej. Przystąpienie do projektu Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to kolosalny krok w naszej działalności i możliwość zaproponowania uczniom Łodzi i okolic najlepszej z funkcjonujących w Polsce oferty edukacyjnej. Jesteśmy w pełni przygotowani do tej fascynującej podróży po świecie kina – mówi Jolanta Kolano, koordynator projektu.   
 
Projekt powstał z myślą o młodych widzach, którym daje dostęp do ambitnego, niekomercyjnego kina, spotkań z gośćmi, multimedialnych prelekcji, dyskusji i warsztatów oraz interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych. Jest odpowiedzią na potrzebę, której nie zaspokajają do końca ani rodzice, ani edukacja filmowa w przeciętnej polskiej szkole. Pomimo ogólnego przekonania, że filmy stanowią doskonałą platformę do rozmów o zachodzących w świecie zjawiskach, badania przeprowadzone przez PBS DGA w sierpniu br. pokazują, że aż 42% rodziców dzieci w wieku szkolnym w ogóle nie chodzi z nimi do kina, 36% robi to rzadziej niż raz na 3 miesiące. Spośród tych, którzy to robią, prawie połowa (45%) rzadko lub wcale nie wykorzystuje filmów do rozmów ze swoimi dziećmi, np. na trudne tematy. W opinii rodziców (48% badanych) również szkoła nie zwraca wystarczającej uwagi na edukację filmową. Według nich uczniowie chodzą do kina zbyt rzadko, a nauczyciele nie przykładają wagi do wyboru wartościowych filmów. 
 
Widownią kina dzisiaj w Polsce jest młodzież. To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka, wyborach moralnych. Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani. Muszą się dowiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać – mówi Jerzy Stuhr, ambasador projektu. 
 
Idea projektu jest prosta. Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany z oferty cykl i od października do czerwca, raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina. Przed pokazem odbywają się prelekcje, a nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas lekcji. Tematyka cykli jest bardzo różnorodna – część spotkań poświęcona jest zagadnieniom filmoznawczym i audiowizualnym, część – kulturowym i społecznym. W ofercie programu można znaleźć produkcje polskie, europejskie i amerykańskie, dostosowane do wszystkich poziomów edukacyjnych. 
 
Zgłoszenia do programu przyjmowane są w kinach, w których realizowany jest projekt oraz poprzez stronę www.nhef.pl. Na stronie znajduje się również lista kin oraz formularze zgłoszeniowe. Rekrutacja trwa do końca września.

Inne

Ciekawe artykuły