REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

UMZ wygrywa w sporze ze Starostwem – zielona światło dla ul. Witosa

Urząd Miasta Zgierza może wyremontować ulicę Witosa. Wojewoda Łódzki uchylił decyzję Starostwa Powiatowego w Zgierzu, w której odmówiono miastu pozwolenia na budowę. Spory urzędników opóźniły remont ulicy o 1,5 roku. Inwestycja mogłaby ruszyć w tym roku – pytanie czy pozwoli na to jesienna aura oraz brak środków w miejskiej kasie. 

Ale od początku. 6 marca 2012 r. Urząd Miasta Zgierza złożył do Starostwa Powiatowego w Zgierzu wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę ulicy Witosa. 28 marca Starostwo wezwało inwestora do usunięcia braku formalnego wniosku, co zostało wypełnione. 20 kwietnia powiat nałożył na inwestora obowiązek uzupełnienia określonych braków w dokumentacji projektowej. 7 maja postępowanie zostało jednak zawieszone na wniosek miasta. Przez rok czasu nie działo się nic w sprawie realizacji inwestycji, dlatego skończyła się cierpliwość mieszkańców ul. Witosa i sąsiednich. Dopiero ich protesty, spotkania z władzami miasta i w końcu blokada drogi krajowej nr 91 przyniosły skutek. 
 
24 maja 2013 r. na wniosek Zgierza postępowanie zostało ponownie podjęte. 5 czerwca Starosta Zgierski nałożył na miasto dodatkowy obowiązek – uzupełnienia części opisowej projektu budowlanego o "sposób odprowadzenia wód opadowych z ul. Witosa" oraz "wskazanie infrastruktury, która będzie odbierać wody opadowe z projektowanej sieci kanalizacji deszczowej". Ponieważ, jak uzasadniał organ I instancji (Starostwo Powiatowe) obowiązek nie został wykonany, decyzją z 19 czerwca odmówiono miastu zatwierdzenia projektu budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na inwestycję. Na stanowisko Starostwa wpłynął fakt, że przed tym organem równolegle toczyło się postępowanie z wniosku spółki Wod-Kan Zgierz w sprawie budowy kanalizacji deszczowej w ul. Ozorkowskiej. Zdaniem Starostwa zamierzenie to powinno rozpatrywać się łącznie z wnioskiem miasta w sprawie ul. Witosa. 
 
Odwołanie do Wojewody Łódzkiego od decyzji Starostwa wniósł Przemysław Staniszewski, wiceprezydent Zgierza, zarzucając Starostwu naruszenie szeregu przepisów prawa proceduralnego i materialnego, w tym zwłaszcza niewłaściwe rozpoznanie stanu i okoliczności sprawy. 
 
Wojewoda Łódzki w decyzji z 4 września 2013 r. stwierdził, że w sprawie spełnione zostały wymogi prawne umożliwiające zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę, a decyzja Starostwa (z dnia 5 czerwca) została wydana bezzasadnie i zostaje uchylona. – Zdaniem organu II instancji w danej sprawie stanowisko Starosty nie znajduje uzasadnienia – obydwa przedsięwzięcia, tj. budowę ul. Witosa i z wniosku Gminy Miasto Zgierz oraz zamierzenie wnioskowane przez spółkę "Wodociągi i Kanalizacje – Zgierz" można rozpatrywać odrębnie i niezależnie jedno od drugiego – czytamy w uzasadnieniu decyzji. 
 
Mieszkańcy ul. Witosa o ułożenie nawierzchni walczą już 3 lata – od czasu kiedy w 2010 r. na jednym z odcinków prowadzono prace przy budowie sieci wodno-kanalizacyjnej i gazowej. Podczas spotkania z mieszkańcami 6 czerwca 2013 r. w obliczu trudność ze strony Starostwa prezydent Zgierza Iwona Wieczorek złożyła deklarację, że w najbliższym czasie na drodze zostanie wylana nakładka asfaltowa. Z realizacją obietnicy wolała jednak zaczekać na rozstrzygnięcie odwołania przez Wojewodę Łódzkiego. Jego pomyślny dla Zgierza wynik oznacza zielone światło dla realizacji inwestycji. Pytanie tylko, czy ze względu na nadchodzący zimowy sezon nie jest już za późno na rozpoczęcie prac oraz czy pozwoli na to stan miejskich finansów, które w Zgierzu przechodzą prawdziwy kryzys, a miasto ma problemy z emisją obligacji. 
 
Obecnie przystępujemy do realizacji tej inwestycji. Mamy nadzieję, że czas niezbędny na przeprowadzenie wszelkich procedur związanych m.in. z wyłonieniem wykonawcy, pozwoli na wykonanie części budowy ulicy jeszcze w tym roku, a wiosną przyszłego jej zakończenie – wyjaśnia Katarzyna Sendal z Wydziału Promocji Miasta UMZ. – Całość planowanej inwestycji na ul. Witosa przewiduje budowę odcinka od ulicy Ozorkowskiej do ulicy Świętojańskiej – budowę nawierzchni ulicy z kostki brukowej o szerokości 6 m wraz z odwodnieniem, budowę prawostronnego chodnika z kostki brukowej, wjazdów na posesje oraz wpustów deszczowych do wybudowanej w maju 2012 roku kanalizacji deszczowej.

Inne

Ciekawe artykuły