REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Urlop w kamperze a ubezpieczenie. Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu przed wyjazdem za granicę samochodem kempingowym?

Coraz więcej z nas marzy o oderwaniu się od wielkomiejskiego szumu: spakowanie rodziny do kampera i wyjazd na wielodniową wycieczkę objazdową, podczas której nic nie będzie nas ograniczało. Chociaż zwykle, mając takie plany, nie musimy rezerwować noclegu w hotelu i biletów na pociąg lub autobus, to jednak trzeba poczynić pewne przygotowania do takiego wyjazdu. Zwłaszcza, jeśli podróż ma być zagraniczna. I nie chodzi tylko o spakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy, a o odpowiednie ubezpieczenie pojazdu.

Co musimy wiedzieć o ubezpieczeniu kampera?

Trzeba przyznać, że kamper jest nieco innym pojazdem niż zwykłe osobówki czy auta ciężarowe. Służy bowiem nie tylko do przemieszczania się, pokonywania dystansu, ale na czas wyjazdu jest też swego rodzaju domem dla podróżników. Podobnie jednak jak inne pojazdy, również dla samochodu kempingowego musimy wykupić ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe dla każdego właściciela czterech kółek. Zakres ochrony w przypadku OC kampera będzie taki sam, jak zakres ochrony ubezpieczenia innych pojazdów. Z pewnością TU wezmą jednak pod uwagę nieco inne cechy pojazdu.

Z racji konstrukcji i funkcji, jakie pełnią kampery, ubezpieczyciele duży nacisk będą kładli na rodzaj maszyny. Ten jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym auta. Kamper może zostać bowiem określony jako:

  • samochód osobowy,
  • samochód ciężarowy,
  • samochód specjalny.

Okazuje się, że najbardziej korzystne cenowo ubezpieczenie otrzymałby właściciel kampera uznanego za pojazd specjalny, jednak nie każdy samochód kempingowy otrzyma takie oznaczenie. Jeśli pojazd został uznany z osobówkę lub ciężarówkę, nic straconego. Ubezpieczenie kampera zakwalifikowanego do którejś z tych kategorii również nie będzie przesadnie drogie, do czego jeszcze wrócimy.

Jakie ubezpieczenie komunikacyjne powinniśmy kupić, jeśli jedziemy za granicę kamperem?

Podstawą jest oczywiście posiadanie ubezpieczenia OC, które musi posiadać kierowca każdego samochodu. W podróży zagranicznej istotne jest to, aby mieć ochronę, która zapewni wsparcie ubezpieczyciela w kraju, po którym podróżujemy (nie tylko kraju docelowego, ale także wszystkich innych, przez które prowadzi zaplanowana przez nas trasa). Przed wyjazdem, najlepiej z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, przeanalizuj, którędy będziesz podróżował i czy w każdym z tych państw wystarczy ubezpieczenie OC zakupione w Polsce.

Na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Szwajcarii czy Islandii wystarczy aktualna polisa, otrzymana od ubezpieczyciela. Ważne, żeby mieć ten dokument zawsze przy sobie. Inne kraje, np. Białoruś, Ukraina, Azerbejdżan czy Mołdawia nie wpuszczą nas bez Zielonej Karty, czyli dokumentu potwierdzającego posiadanie ubezpieczenia OC. Zieloną Kartę w większości TU otrzymasz za darmo, jednak musisz złożyć wniosek o jej wydanie z odpowiednim wyprzedzeniem (najlepiej na 3-4 tygodnie przed wyjazdem lub wcześniej). Jeśli wybieramy się w dalszą podróż lub planujemy przejazd przez Kosowo, konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego.

Kamper jest specyficznym samochodem. A jeśli weźmiemy pod uwagę to, że będzie on używany przeważnie w dalekich podróżach, często zagranicznych, dla własnej wygody powinniśmy zaopatrzyć się nie tylko w OC, ale również w autocasco, NNW i assistance. Przed zakupem każdej z tych polis na wyjazd zagraniczny, trzeba się zorientować, czy ochrona zapewniana w jego ramach będzie obowiązywała także poza Polską. AC, assistance i NNW są zwykle dostępne w wersjach gwarantujących pomoc tylko w Polsce lub w Polsce i w Europie. NNW może zapewniać ochronę także poza krajami europejskimi. Szczegółowe informacje o tym, jaki zakres terytorialny oraz jakie ograniczenia obowiązują w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych, można znaleźć na https://mubi.pl/poradniki/zakres-terytorialny-ubezpieczenia-gdzie-ochrona-dziala-a-gdzie-nie/.

Czy ubezpieczenie kampera jest drogie?

Cena ubezpieczenia komunikacyjnego zależy nie tylko od rodzaju i przeznaczenia pojazdu, ale także od wielu innych czynników, jak miejsce zamieszkania właściciela, jego historia ubezpieczeniowa, parametry samochodu, zakresu ochrony. Każdy kierowca dostanie zatem inaczej wycenioną polisę. W niektórych firmach w ogóle nie będzie możliwości ubezpieczenia kampera, jeśli pojazd został uznany za samochód specjalny. Jeśli jednak znajdziesz zakład, który ma w ofercie ubezpieczenie dla samochodu kempingowego, możesz spodziewać się składki w wysokości od 500 do 1500 zł.

Więcej o ubezpieczeniu kamperów przeczytasz na https://mubi.pl/poradniki/oc-kampera-jak-ubezpieczyc-samochod-kempingowy/.

Inne

Ciekawe artykuły