REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

W wypadkach zginęły dwie dziewczynki

Na terenie powiatu łęczyckiego doszło do dwóch tragicznych wypadków. Zginęła 10 i 6 latka.  6 lipca około 10.00 , w czasie kiedy przez wieś Marynki drogą wojewódzką nr 703 (pomiędzy Łęczycą a Łowiczem) przejeżdżał 51-letni kierujący fordem transitem na jezdnię nagle wbiegło dziecko. 10-latka odbiła się o bok pojazdu, niestety w wyniku odniesionych obrażeń zmarła.

Łęczyccy policjanci wyjaśniają także okoliczności nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego zmarła 6-letnia dziewczynka. 5 lipca około 22.40 policję o zdarzeniu powiadomiła dyspozytorka pogotowia ratunkowego. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń w okolicach Odechowa w gminie Grabów, wykorzystując nieuwagę osób dorosłych 14-latka wzięła na przejażdżkę quadem swojego 12-letniego brata i 6-letnią kuzynkę. Gospodarze byli w tym czasie na polu. Podczas jazdy najprawdopodobniej czterokołowiec przewrócił się na zakręcie przygniatając pasażerkę. 6-latka w stanie krytycznym trafiła do szpitala gdzie mimo udzielonej pomocy zmarła nad ranem. Zdarzenie miało miejsce na drodze gruntowej w pobliżu gospodarstwa. Pozostała dwójka uczestników doznała niegroźnych stłuczeń. Pojazd będący własnością ojca 14-latki został zabezpieczony przez policję. Z uwagi na stan rodziców dziecka nie było możliwe ich przesłuchanie.

W 2010 roku na terenie województwa łódzkiego doszło do kilku wypadków drogowych, w których zginęło pięcioro dzieci w przedziale wiekowym od 7 do 17 lat. W pierwszym półroczu 2011 roku na drogach zginęło jedno dziecko w przedziale pomiędzy 15 a 17 rokiem życia.

Policja przypomina i apeluje o więcej wyobraźni:
Na drogach publicznych coraz częściej możemy spotkać quady.  Przypominamy, że użytkownicy tych pojazdów są zobowiązani, jak i zwykli kierowcy, do znajomości przepisów drogowych. Quad jest pojazdem samochodowym albo motorowerem (decyduje o tym pojemność silnika i prędkość, jaką może osiągnąć), dlatego musi być zarejestrowany i tylko wówczas może poruszać się po drogach. By kierować quadem – pojazdem samochodowym, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B lub B1. Natomiast do kierowania  quadem -motorowerem (pojemność silnika nie przekracza 50 cm3, a konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h) wystarczy posiadać kartę motorowerową – obowiązek ten dotyczy kierujących między 13 a 18 rokiem życia. Zarejestrowany quad nakłada na jego właściciela obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej. Kierowanie niezarejestrowanym bądź nieubezpieczonym quadem skutkuje  kosztami (mandat karny za brak OC plus konsekwencje wynikające z powiadomienia funduszu). Natomiast kierowanie quadem bez określonych uprawnień skutkuje mandatem w kwocie 500 złotych. Quad niezarejestrowany i nieubezpieczony może poruszać się jednak po bezdrożach, ale wówczas pamiętajmy, że do tych miejsc należy go przewozić na przyczepie, lawecie lub ewentualnie ciężarówką.
Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie bezdroża można zdobywać quadem – np. na terenie parków narodowych wolno jeździć tylko drogami publicznymi i po wyznaczonych traktach. Podobnie jest w parkach miejskich, aby poruszać się tam quadem, należy wcześniej zapoznać się z osobnymi przepisami lub regulaminem.
Zwróćmy też uwagę na znaki ustawione przy wjeździe do lasów – często ograniczają swobodę poruszania się pojazdem czterokołowym. Poruszając się quadem trzeba zadbać o bezpieczeństwo: używajmy kasków – hełmów i ochraniaczy.

Inne

Ciekawe artykuły

Inicjatywy Inteligentnego Miasta w Zgierzu

W erze dynamicznego rozwoju technologii, koncepcja smart city staje się coraz bardziej popularna. Miasta na całym świecie wdrażają nowoczesne rozwiązania, aby poprawić zarządzanie, zwiększyć efektywność