REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Warsztaty edukacji medialnej „DRODZY CZYTELNICY”

W maju zgierscy gimnazjaliści mieli okazję wziąć udział w warsztatach edukacji medialnej współfinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Dowiedzieli się na nich m.in. czym dziennik opinii różni się od tabloidu, kto w Polsce czyta gazety z segmentu true story, czym jest custom publishing i dlaczego reklamy czasem próbują udawać teksty informacyjne. Mogli też sprawdzić się w roli autorów pierwszych stron gazet i podyskutować o tym, jaką rolę media pełnią w ich życiu. Spotkanie warsztatowe trwało 4 godziny lekcyjne i było prowadzone przez dwie profesjonalne trenerki i dziennikarki.   

To niezwykle ważne, by być świadomym i krytycznym odbiorcą mediów, wiedzieć jak szukać informacji i umieć zweryfikować ich wiarygodność. Projekt nazywa się „Drodzy czytelnicy”, ale ten miły zwrot ma też drugie dno. Jesteśmy cenni, ponieważ łatwo można nam coś sprzedaćnie tylko nowy telefon czy komplet garnków, ale też pewną wizję świata – mówi Anna Błaszkiewicz, koordynatorka projektu i jedna z trenerek prowadzących zajęcia.  

Spotkania z gimnazjalistami odbyło się 20 maja – warsztaty organizowane we współpracy z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną  w Zgierzu.

Warsztaty poprowadziły dwie dziennikarski i trenerki, które od ponad 10 lat pracują w mediach i mają także duże doświadczenie w pracy warsztatowej i szkoleniowej.  

Anna Błaszkiewicz – skończyła socjologię i filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako dziennikarka w Gazecie Wyborczej i Dzienniku Polska Europa Świat, współpracowała z dziennikiem Polska. The Times, gazetami kobiecymi i młodzieżowymi oraz portalami internetowymi. Prowadzi autorskie warsztaty dziennikarskie dla młodzieży oraz warsztaty pisarskie dla różnych grup wiekowych.

Ola Rzążewska – psycholożka, dziennikarka i trenerka rozwoju osobistego. Pracowała w trzech największych polskich gazetach codziennych – Gazecie Wyborczej, Dzienniku Polska Europa Świat oraz Polska. The Times, pisała reportaże dla tygodnika Polityka i miesięcznika Zwierciadło. Ma też doświadczenie w pracy dla organizacji non-profit, gazet z sektora kobiecego i młodzieżowego. Prowadzi warsztaty rozwojowe dla kobiet ukierunkowane na odkrywanie własnego potencjału oraz autorskie warsztaty dziennikarskie.

Warsztaty edukacji medialnej odbywają się w ramach projektu „Drodzy czytelnicy”, który realizuje warszawskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat”. Do końca czerwca 2014 r. zostaną zorganizowane 22 spotkania dla gimnazjalistów z aglomeracji warszawskiej i łódzkiej – odbędą się w Warszawie, Łodzi, Pruszkowie, Brzezinach, Pabianicach, Izabelinie, Otwocku, Podkowie Leśnej, Zgierzu, Konstancinie-Jeziornej, Koluszkach i Woli Prażmowskiej. 

Zajęcia organizujemy we współpracy z bibliotekami, bo zauważyliśmy, że to właśnie tu młodzi ludzie przeglądają gazety i czasopisma albo korzystają z internetu w poszukiwaniu informacji i rozrywki. To idealne miejsce na rozpoczęcie dyskusji o krytycznym podejściu do tego, co oferują media – wyjaśnia Ola Rzążewska, jedna z trenerek prowadzących warsztaty edukacji medialnej. 

Projekt „Drodzy czytelnicy” wymyśliło i realizuje Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronami projektu są edukacyjny serwis edunews.pl i portal ebib.pl. 

Dodatkowe informacje na temat tej inicjatywy można znaleźć na stronie: www.drodzyczytelnicy.pl

Inne

Ciekawe artykuły