REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”

Zapraszamy serdecznie na Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. W piątek 27 czerwca o godz. 21 w Zgierzu w Stacji Nowa Gdynia wystąpi zespół Same Suki. Wcześniej, bo o godz. 19.30 zacznie się wernisaż wystawy fotograficznej „Kolory muzyki”. 

Same Suki – taką prowokacyjną nazwę nadało swemu zespołowi pięć tworzących go artystek. Grupa ma skład wyłącznie żeński, a jednym z używanych w niej instrumentów jest suka biłgorajska – staropolski instrument smyczkowy, przypominający skrzypce. Taka nazwa zapowiada też muzykę graną „z pazurem”, niepokorną – i tak jest faktycznie!

Zespół powstał na początku 2012 roku i już kilka miesięcy później zdobył nagrodę specjalną na konkursie Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W listopadzie 2013 r. ukazała się ich pierwsza płyta pt. „Niewierne”. 

Członkinie kwintetu pochodzą z rożnych regionów kraju: Wielkopolski, Małopolski, Spiszu i Kujaw. Różnorodność ich zawodowych i osobistych doświadczeń łączy się we wspólnym muzykowaniu w niezwykle żywą, oryginalną całość. Same zainteresowane opowiadają, że „Osobno były tylko postrzelonymi dziewczynami z różnych bajek, z różnymi historiami. Razem stworzyły nową jakość – muzykę ludową graną po miejsku. Nieskrępowaną konwencjami i konwenansami. Czegoś takiego wcześniej nikt nie słyszał”.

Do folkloru podchodzą z dużą swobodą, traktując go raczej, jako inspirację, niż jako ściśle określony pogram do realizacji. „Melodie ludowe stanowią dla nas punkt wyjścia. To jest taka iskierka, do której tworzymy aranżacje wykorzystując instrumenty etniczne, na których gramy – ale nie grając na nich po ludowemu” – wyjaśnia Helena Matuszewska, członkini zespołu. Zespół inspiruje się głównie muzyką Mazowsza, Kujaw i Podhala. Aranżacje melodii ludowych często znacznie odbiegają od pierwowzoru. Zmianie podlegają także teksty, które traktują o sprawach ważnych i aktualnych, w dodatku postrzeganych z kobiecej perspektywy. Choć doborem słów w dużym stopniu różnią się od folklorystycznych oryginałów, tak naprawdę podtrzymują tradycję ludowych przyśpiewek, które niegdyś pełniły rolę nie tylko rozrywkową, ale wręcz edukacyjną, poruszając istotne dla wykonawców i słuchaczy tematy.

Kolejne odsłony festiwalu w naszej miejscowości będą miały miejsce 18 lipca i 22 sierpnia br.

Zapraszamy także na www.kolorypolski.pl

Wstęp na koncert jest bezpłatny. 

Inne

Ciekawe artykuły