REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wielkanoc z dawnych lat

 W ostatnią sobotę w Parzęczewie wystawiono niezwykłe przedstawienie. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chociszewie, ich nauczycielki, muzycy, prezes Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM” Jolanta Pęgowska i instruktorka śpiewu Anna Szoszkiewicz wystąpili na scenie przybliżając gościom obrzędy wielkanocne. Wszystko za sprawą, realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjazne Wsie: Chociszew, Mikołajew, Pustkowa Góra, wartego 36 tys. zł projektu unijnego.

 
 
– Pomimo, że na przygotowania mieliśmy zaledwie półtora miesiąca udało nam się stworzyć niezwykłe widowisko – mówi prezes stowarzyszenia Donata Bugajska. – Artyści wystąpili w kunsztownych strojach ludowych, na scenie zaaranżowano IX-wieczną wiejską izbę, śpiewano pieśni ludowe znanego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora Oskara Kolberga, a na finał dzieci odtańczyły polkę. O profesjonalizmie przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że specjalnie na tę okazję, dzieci uczyły się tańców ludowych pod okiem artystów z Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
– Uczestniczyliśmy w warsztatach tanecznych we wsi Otrębusy, koło Warszawy, gdzie „Mazowsze” ma swoją siedzibę – mówi Donata Bugajska. 
Dzięki przedstawieniu można było zobaczyć przygotowania do świąt i obrzędy wielkanocne, rozpoczynające się już w czwartek od gotowania potraw. Na scenie nie zabrakło pachnących babek wielkanocnych, wiejskiego chleba, swojskich wędlin i innych świątecznych smakołyków, przygotowanych przez tamtejsze gospodynie. Było też malowanie pisanek, które tradycyjnie przygotowywano w Wielki Piątek. Pokazano jak w sobotę dzieci chodziły od domu do domu, dziewczęta z gaikiem, chłopcy ze zrobionym samodzielnie kogutem. Nie zabrakło też niedzielnego święcenia pokarmów i poniedziałkowego obrzędu polewania panien wodą. 
 

Inne

Ciekawe artykuły