REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko, co wiedzieć powinna każda miłośniczka perfum

Kochasz piękne zapachy i chętnie inwestujesz w nowe flakony perfum? Aby idealnie dobrać zapach i wydobyć z niego to, co najlepsze, warto dowiedzieć się więcej na temat perfum. Oto co każda miłośniczka perfum powinna wiedzieć.

3 najważniejsze nuty perfum

Przy opisywaniu nut zapachowych wykorzystywana jest piramida zapachowa. To zestaw trzech nut, których określenia pochodzą ze świata muzyki. Podobnie jak muzyka, także i perfumiarstwo to sztuka, która tworzy zapachowe akordy.

Za pierwsze wrażenie perfum odpowiedzialne są nuty głowy. Charakteryzują się największą intensywnością, ale też najszybciej się ulatniają. Często można spotkać wśród nich cytrusy lub zioła.

Kolejne są nuty serca, które mogą towarzyszyć przez wiele godzin, aż do momentu pojawienia się nut bazy. To tak zwane jądro zapachu. Wśród nut serca popularne są kwiaty, owoce lub też drzewa. I na koniec nuty bazy – to najmocniejsze składniki perfum, których celem jest dopełnienie całej kompozycji. Utrzymują się na skórze przez wiele godzin. Należą do nich często nuty zwierzęce oraz drzewne, takie jak piżmo lub bursztyn.

Rodziny zapachów

Liczba wszystkich nut zapachowych mogłaby przyprawić o zawrót głowy, dlatego uproszczeniem stało się podzielenie ich na rodziny. Wyróżnia się więc 7 grup zapachowych, a następnie dzieli się je na 47 podgrup.

Jedną z najstarszych rodzin zapachowych są cytrusy, czyli cytryna, pomarańcza czy też bergamotka. Wśród zapachów cytrusowych można też spotkać grejpfruta, neroli oraz yuzu. Zapachy cytrusowe pojawiają się zarówno w perfumach damskich, jak i męskich.

Rodzina zapachów paprociowych jest charakterystyczna dla męskich perfum. Można wśród nich wyróżnić zapachy słodko-piżmowo-paprociowe, korzenno-paprociowe, kwiatowo-piżmowo-paprociowe oraz klasyczne paprociowe. Typowe nuty paprociowe to mech dębowy, kumaryna, lawenda, pelargonia czy wetiweria.

Popularną rodziną dla zapachów damskich są nuty kwiatowe. Uważane są także za podstawę perfumiarstwa. Ta rodzina jest największa i zalicza się do niej najwięcej nut zapachowych. Choć kwiaty kojarzą się z damskimi zapachami, to coraz częściej można spotkać je również w męskich flakonach. Typowymi nutami kwiatowymi jest róża, konwalia oraz jaśmin.

Takie nuty występują też w perfumach niszowych marki Alexandre.J, które urzekają bogactwem zapachu i wyjątkowymi flakonami. Do ich tworzenia wykorzystywane są najcenniejsze surowce z całego świata. Nietuzinkowe flakony możesz kupić na stronie: https://amisell.pl/marki-niszowe/alexandrej/.

Kolejną popularną rodziną zapachową są zapachy szyprowe. Rodzina ta obejmuje zapachy szyprowo-kwiatowo-aldehydowe, szyprowo-aromatyczne, szyprowo-zielone czy też szyprowo-skórzane. Popularne nuty w tej rodzinie to paczula czy też czystek ladanowy.

Rodzina drzewna to natomiast ciepłe nuty drzewa sandałowego bądź cedru. Obejmuje zapachy drzewne, drzewno-korzenne, drzewno-wodne lub drzewno-orientalne. Ciekawa w odbiorze jest też rodzina zapachów orientalnych. Krąży wokół delikatnego zapachu bursztynu oraz cynamonu. Oprócz tego można w niej wyczuć aromat przypraw, zapachów zwierzęcych (np. piżma), wanilii czy też egzotycznych kwiatów. Ostatnią grupą zapachów jest rodzina skórzana. Typowymi nutami w tej rodzinie jest dym, tytoń oraz miód.

Pomocne rady przy wybieraniu perfum

Zastanawiasz się jak poprawnie wybrać perfumy? Rozpocznij od spryskania nimi nadgarstka, a następne poczekaj, aż odparuje alkohol. Wtedy możesz poprawnie ocenić kompozycję zapachową. Nie rozcieraj go na nadgarstku, bo w ten sposób nuty głowy ulotnią się zbyt szybko.

Po trzech różnych kompozycjach zapachowych nos uodparnia się na kolejne aromaty. Wtedy warto powąchać ziarna kawy, które neutralizują zapachy i resetują receptory.

Jak przechowywać perfumy?

Pamiętaj też, by przechowywać perfumy w odpowiedni sposób. Jeśli chcesz przedłużyć ich żywotność, to trzymaj je w lodówce. Idealna temperatura dla flakonu perfum to 8 stopni. Nie trzymaj perfum w łazience, ponieważ panujące ciepło oraz wilgoć powodują powstawanie bakterii i szybsze psucie się perfum.

Inne

Ciekawe artykuły