REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wystawa prac profesora Leszka Rózgi

 W salach ekspozycyjnych Muzeum Miasta Zgierza ponownie zaprezentowany zostanie dorobek artystyczny wybitnego malarza, grafika i rysownika – a także pedagoga – Leszka Rózgi.

Ostatni raz Muzeum gościło Profesora w 2013 roku podczas otwarcia wystawy Leszek Rózga, Córka i Wnuczka. Była to inauguracyjna wystawa z cyklu ekspozycji artystycznych pod nazwą „Zgierskie Sagi Artystyczne”. Prezentująca dokonania artystyczne znanej zgierskiej rodziny, mającej znaczący wkład w powstanie oraz rozwój tradycji artystycznych Zgierza.

Profesor Rózga uprawiał grafikę warsztatową (techniki metalowe, monotypie), rysunek i malarstwo. Zajmował się także projektowaniem graficznym (do 1971 roku) i malarstwem ściennym (do 1981 roku). Od roku 1954 prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych (ok. 160) i zbiorowych (ok. 500) w Polsce i na świecie. Był Mistrzem i Mentorem wielu pokoleń studentów łódzkiego ASP im. Wł. Strzemińskiego.

Pozostawił po sobie setki prac, jednak nie wszystkie zostały ukazane szerszemu gronu odbiorców, o czym informuje jego córka Małgorzata Rózga – Kobos:

Spuścizna artystyczna jaką pozostawił po sobie mój ojciec jest bowiem bardzo rozległa i wielowątkowa. Porządkując ją i archiwizując  napotkałam w przepastnych teczkach i szufladach jego pracowni prawdziwe, nieodkryte jeszcze skarby zaklęte w jego rysunkach, grafikach i malarskich szkicach, które czasami i dla mnie samej były zaskoczeniem i odkryciem. Część z nich powstała bowiem poza głównym nurtem cykli graficznych, z których mój ojciec jest  tak dobrze i powszechnie znany wszystkim miłośnikom swojej twórczości.

Na wystawie pt. „Leszek Rózga – nieznany” zaprezentowane zostaną prace Profesora z lat 1953-2015: rysunki i malarskie szkice powstałe w trakcie spacerów i wędrówek w okolicach Zgierza (Dąbrówki Wielkiej i Rosanowa) będące dla Rózgi swego rodzaju pamiętnikiem. Ostatnią dekadę twórczości artysty będą przedstawiać prace wielkoformatowe wykonane w technikach mieszanych. Wystawę dopełnią autoportrety z cyklu „In Ego”, które powstawały cyklicznie przez całe jego życie.

 

Inne

Ciekawe artykuły

Dlaczego ząb trzeba leczyć kanałowo?

Endodoncja ma niezwykle istotne znaczenie dla pacjentów gabinetów dentystycznych. To ona ratuje zęby przed wyrwaniem – stanowi ostatni etap przed chirurgią stomatologiczną. Po usłyszeniu od

Kultura, historia i tradycja w Łódzkiem

Muzea zajmują w polskiej tradycji znaczące miejsce. Gromadzą i przechowują materialne świadectwa historii i kultury oraz dorobek artystyczny naszych przodków. Ekspozycje muzealne stanowią świadectwo minionych

Wodne atrakcje w województwie łódzkim

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, pieszym wędrówkom, uprawianiu sportu i zażywaniu kąpieli. Piękna pogoda motywuje bowiem do działania i stwarza warunki, aby jak