REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wystawa prac profesora Leszka Rózgi

 W salach ekspozycyjnych Muzeum Miasta Zgierza ponownie zaprezentowany zostanie dorobek artystyczny wybitnego malarza, grafika i rysownika – a także pedagoga – Leszka Rózgi.

Ostatni raz Muzeum gościło Profesora w 2013 roku podczas otwarcia wystawy Leszek Rózga, Córka i Wnuczka. Była to inauguracyjna wystawa z cyklu ekspozycji artystycznych pod nazwą „Zgierskie Sagi Artystyczne”. Prezentująca dokonania artystyczne znanej zgierskiej rodziny, mającej znaczący wkład w powstanie oraz rozwój tradycji artystycznych Zgierza.

Profesor Rózga uprawiał grafikę warsztatową (techniki metalowe, monotypie), rysunek i malarstwo. Zajmował się także projektowaniem graficznym (do 1971 roku) i malarstwem ściennym (do 1981 roku). Od roku 1954 prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych (ok. 160) i zbiorowych (ok. 500) w Polsce i na świecie. Był Mistrzem i Mentorem wielu pokoleń studentów łódzkiego ASP im. Wł. Strzemińskiego.

Pozostawił po sobie setki prac, jednak nie wszystkie zostały ukazane szerszemu gronu odbiorców, o czym informuje jego córka Małgorzata Rózga – Kobos:

Spuścizna artystyczna jaką pozostawił po sobie mój ojciec jest bowiem bardzo rozległa i wielowątkowa. Porządkując ją i archiwizując  napotkałam w przepastnych teczkach i szufladach jego pracowni prawdziwe, nieodkryte jeszcze skarby zaklęte w jego rysunkach, grafikach i malarskich szkicach, które czasami i dla mnie samej były zaskoczeniem i odkryciem. Część z nich powstała bowiem poza głównym nurtem cykli graficznych, z których mój ojciec jest  tak dobrze i powszechnie znany wszystkim miłośnikom swojej twórczości.

Na wystawie pt. „Leszek Rózga – nieznany” zaprezentowane zostaną prace Profesora z lat 1953-2015: rysunki i malarskie szkice powstałe w trakcie spacerów i wędrówek w okolicach Zgierza (Dąbrówki Wielkiej i Rosanowa) będące dla Rózgi swego rodzaju pamiętnikiem. Ostatnią dekadę twórczości artysty będą przedstawiać prace wielkoformatowe wykonane w technikach mieszanych. Wystawę dopełnią autoportrety z cyklu „In Ego”, które powstawały cyklicznie przez całe jego życie.

 

Inne

Ciekawe artykuły