REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

X ZGIERSKA NOC MUZEÓW

 Tegoroczna, jubileuszowa 10. Zgierska Noc Muzeów odbędzie się 14 maja w sobotę. 

W programie oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych przewidziane są atrakcje przygotowane specjalnie na tę wyjątkową noc – koncert, spotkania z artystami, prezentacje i pokazy. 
Zgierska Noc Muzeów organizowana jest przez Muzeum Miasta Zgierza przy patronacie honorowym Prezydenta Miasta Zgierza. Noc Muzeów współtworzy także Park Kulturowy – Miasto Tkaczy i Centrum Konserwacji Drewna. 
 
Program imprezy przedstawia się następująco:
 
14 maja 2016 r. (sobota)
Muzeum Miasta Zgierza, ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 21:
Godz. 17:00  Otwarcie wystawy czasowej „Wieczorkowie – Trzy Pokolenia”
W ramach cyklu Zgierskie Sagi Artystyczne w Muzeum zostanie zaprezentowany dorobek twórczy Rodziny znanego, zgierskiego artysty – Jerzego Wieczorka. Uprawiał on różnorodne techniki plastyczne: malarstwo, grafikę, rzeźbę i kowalstwo artystyczne. Był również artystą – dokumentalistą, kronikarzem i etnografem – amatorem. Z pasją utrwalał zabytki kultury materialnej Zgierza. Wśród dzieł protoplasty rodu odnajdziemy także prace jego brata – Janusza Wieczorka i jego rodziny: żony Czesławy i synów Krzysztofa i Bartka. Talent po Jerzym Wieczorku odziedziczyli jego syn Włodzimierz Wieczorek i córka Ewa Żółkowska, których twórczość także będziemy mogli podziwiać na wystawie.  Prace z trzeciego pokolenia należeć będą do wnuczki Jerzego – Agnieszki Pawiak-Kaczmarek oraz wnuczków Janusza – Agaty i Marcina.
Godz. 18:00  Otwarcie wystawy czasowej „Opakowanie zastępcze – życie codzienne w PRL”
Wystawa prezentować będzie pamiątki związane z życiem codziennym w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zwiedzający będą mogli przejść się ulicą, stanąć w kolejce do sklepu mięsnego, czy obejrzeć co centrala dowiozła do kiosku RUCH-u. Oczywiście nie braknie też domowego zacisza, gdzie masy pracujące miast i wsi mogły odpocząć i zrelaksować się po wykonaniu kolejnych norm z planu pięcioletniego. Dla zwiedzających otworem stanie bufet zakładowy, który podczas Nocy Muzeów będzie serwował dania charakterystyczne dla minionego ustroju. 
Ekspozycja zostanie zaaranżowana w sposób kojarzący się z pop-kulturą i hasłem „bareizm”, jako nawiązanie do reżysera Stanisława Barei i jego filmów ośmieszających realia życia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. 
Tą wystawę ze wzruszeniem obejrzy każdy zwiedzający, który młodość przeżył w PRL-u, a z ciekawością i ze zdumieniem wychowankowie III RP. Tytuł wystawy „Opakowanie zastępcze” ma tłumaczyć pokazane zjawiska nakreślając problemy, które kryły się za tymi z pozoru zabawnymi, czy sentymentalnie dziś wspominanymi zjawiskami. O przyczynach zainscenizowanych sytuacji będzie można przeczytać na przygotowanych do wystawy tablicach.
 
 
Godz. 19:00 Koncert Martyny Jakubowicz
 
Martyna Jakubowicz jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią ballad, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka. Sama komponuje większość swoich utworów. Jej piosenki są ciepłe, delikatne i refleksyjne, oparte na kobiecych emocjach, uczuciach i potrzebach. Zadebiutowała w 1977 roku w warszawskim klubie Remont. Od tej chwili regularnie koncertowała, na początku kariery wzorując się głównie na repertuarze Joan Baez. Pojawiała się często na festiwalach bluesowych, wykonując piosenki autorstwa swojego ówczesnego męża, Andrzeja Jakubowicza. Już od pierwszych występów towarzyszył jej akompaniament delikatnej gitary akustycznej.
W maju 1980 artystka nagrała muzykę dla programu E-8 (Studio „Gama”). W tamtym czasie tworzyła u boku zespołów Robotnik Sezonowy, Oddział Zamknięty oraz Krzak. W 1983 roku w krakowskim Teatrze Stu zarejestrowała swój debiutancki album „Maquillage”. Pochodzący z niego utwór „W domach z betonu nie ma wolnej miłości” stał się w krótkim czasie wielkim przebojem. W nagraniu tej piosenki Jakubowicz pomagali tacy muzycy jak Ryszard Skibiński, założyciel zespołu Kasa Chorych, czy Andrzej Nowak, muzyk grupy TSA. Na początku lat 90. Jakubowicz kontynuowała karierę, współpracując z Wojciechem Waglewskim, Jerzym Piotrowskim (byłym perkusistą grupy Kombi) oraz Wojciechem Karolakiem. Po śmierci Ryszarda Riedla występowała często wraz z Dżemem. W latach 2002–04 wokalistka stworzyła trio wraz z Jerzym Styczyńskim oraz Rafałem Rękosiewiczem. 
W 2008 roku ukazał się album Martyny Jakubowicz „Te 30-te urodziny”, będący podsumowaniem muzycznego dorobku artystki.
 
Godz. 20:30-23:00  Nocne zwiedzanie ekspozycji:
„Kruszówka – wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku”
„Dziecięcy świat – zabawki z dawnych lat” (wystawa mieści się w budynku Parku Kulturowego – Miasto Tkaczy, ul. Narutowicza 5)
„Wieczorkowie – Trzy Pokolenia”
„Opakowanie zastępcze – życie codzienne w PRL”
 
 
Park Kulturowy – Miasto Tkaczy, ul. G. Narutowicza i ks. Sz. Rembowskiego:
Godz. 20:00-23:00  Nocne zwiedzanie ekspozycji (Dom Turysty, ul. Narutowicza 5):
„Decoupage i  nie tylko” – wystawa Aleksandry Domańskiej spotkanie z artystka
„Tam i Tu” – wystawa Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Fotografików
„Jan Potocki między Innymi” –  pokonkursowa wystawa plastyczno-filozoficzna uczniów zgierskich szkół spotkanie z autorem wystawy
      (Dom Tkacza, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1):
„Muzeum miejsca”, wystawa eksponatów z epoki i prezentacja filmu o historii Zgierza i procesie rewitalizacji Parku Kulturowego – Miasto Tkaczy.
 
 
 
Godz. 21:00 – 23:00     Prezentacja i pokaz konserwacji mebli zabytkowych 
w Centrum Konserwacji Drewna (ul. G. Narutowicza 6)
 
„Dawne meble opowiadają swoje historie – style, materiały, techniki, konserwacja, sławni właściciele”
 
 
Tej nocy nie zmrużysz oka!
Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach związanych z Jubileuszową edycją Zgierskiej Nocy Muzeów będzie bezpłatne.
Zapraszamy!

Inne

Ciekawe artykuły