REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

XII Sztafeta Rowerowa po Ogień Niepodległości

„Ogień Niepodległości ma ochronić od zapomnienia pamięci o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać nam o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, poświęceniu, dzięki któremu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce”.

Sztafeta Rowerowa po Ogień Niepodległości jest inicjatywą podejmowaną przez harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Zgierz od dwunastu lat. Druhowie podczas jednego z obozów usłyszeli o tym, jak ich rówieśnicy w okresie międzywojennym biegali z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki. Tam, na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Od 2000 roku zgierscy harcerze odpalają ogień od zniczy płonących na mogiłach legionistów, którzy polegli w 1916 roku i przywożą go na obchody Narodowego Święta Niepodległości.
W czasie przejazdu sztafety odbywa się wiele spotkań i uroczystości, podczas których uczniowie, harcerze, władze samorządowe z różnych miast odbierają od zgierskich harcerzy Ogień, aby zapłonął podczas lokalnych uroczystości 11 listopada. Tego dnia uczestnicy Sztafety składają przywieziony z Kostiuchnówki symbol na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza podczas uroczystości z udziałem najwyższych władz państwa. 
Pod przewodnictwem phm Krzysztofa Kowalewskiego w XII Sztafecie Rowerowej po Ogień Niepodległości udział weźmie jedenastu uczestników: Marta Kasińska, Paulina Woźniak, Łukasz Oleski, Damian Kowalewski, Mirosław Marczyk, Mateusz Niźnikowski, Paweł Pietrasiak, Adam Nieckarz, Kacper Czapliński, Piotr Pawluczyk oraz Piotr Dąbrowski. 
Zapraszamy do obejrzenia strony internetowej Sztafety Rowerowej po Ogień Niepodległości www.ogienniepodleglosci.pl.tl, gdzie umieszczona jest dokładna trasa tegorocznego przejazdu, fotorelacje z poprzednich wypraw oraz kontakt i propozycje współpracy.

Inne

Ciekawe artykuły

Trendy w projektowaniu wnętrz na 2025 rok

Od dłuższego czasu w projektowaniu wnętrz utrzymuje się wiele trendów, takich jak zamiłowanie do minimalizmu, jasnych kolorów czy naturalności. Zdarzają się jednak też takie, które