REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

XVI FKE Cinergia wystartowało

Piątek, 4 listopada 2011, upłynął pod hasłem Łodzi Filmowej. Z synergii działań Stowarzyszenia Łódź Filmowa i PWSFTViT w Łodzi wystartowała XVI edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia. Edycja wyjątkowa – towarzyszy jej bowiem reaktywacja prestiżowego konkursu dla filmowych debiutantów – Konkursu o Nagrodę Filmową im. A. Munka. Wśród jej zdobywców (nagroda była przyznawana od 1965 roku przez Szkołę Filmową) – Krzysztof Zanussi, czy Jerzy Skolimowski. Wśród kandydatów do Nagrody w tym roku takie nazwiska jak Jan Komasa („Sala samobójców”), czy Bartosz Konopka („Lęk wysokości). Odczytana w trakcie Gali lista nominacji w dwóch kategoriach: „najlepsza reżyseria” i „najlepsze zdjęcia” obejmuje dwanaście filmowych debiutów. 
 
Ważni nieobecni
 
Duch tradycji filmowej Łodzi odbił się na charakterze samej Gali Otwarcia, która naznaczona była ważnym akcentem wspomnieniowym. Prowadzący wspomnieli postać zmarłej w sierpniu profesor Marii Kornatowskiej, która była inicjatorką powrotu Nagrody im. A. Munka. Oprócz kilku ciepłych słów, które padły z ust osób znających krytyczkę filmową osobiście, widzowie mogli zobaczyć film wspomnieniowy składający się z archiwalnych wypowiedzi oraz relacji poświadczających niespotykaną osobowość i magnetyzm propagatorki twórczości Felliniego. W licznych retrospekcjach pobrzmiewała zupełna szczerość i pewnego rodzaju czułość, co sprawiło, że osoba Marii Kornatowskiej ponownie tchnęła nową falę energii w całe przedsięwzięcie. 
 
Laureat Oscara gościem Cinergii
 
Wspominając Galę Otwarcia XVI Forum Kina Europejskiego „Cinergia” nie można pominąć obecności wielkiego Istvána Szabó, jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów, który przy aplauzie publiczności z rąk Sławomira Fijałkowskiego odebrał nagrodę Kina Charlie „Złoty Glan”. W przemowie wyraził bardzo osobiste przemyślenia na temat własnej recepcji kina, oddając przy tym szczególny hołd aktorom. – Szukałem w filmie czegoś naprawdę wyjątkowego, co charakteryzuje tylko film i co odróżnia go od literatury, malarstwa, muzyki. Pomyślałem, że jest tylko jedna taka rzecz – żywa twarz człowieka. Łatwo jest namalować twarz człowieka, który jest zakochany; łatwo jest namalować twarz chłopca, który jest zazdrosny. Ale tylko film może pokazać jak doszło do tego zakochania. Pokazanie twarzy pełnej emocji możliwe jest tylko w kinie. Prawdopodobnie dlatego dla publiczności od reżyserów ważniejsi są aktorzy. Dlatego chciałbym zadedykować tę nagrodę wszystkim aktorom, z którymi pracowałem. 
 
Ekipę pod but
 
„Złoty Glan” powędrował także w ręce producenta filmowego Yvesa Pasquiera (odpowiedzialnego m.in. za powstanie „Carmen” Carlosa Saury, czy „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore) i Krzysztofa Zanussiego, który w trakcie tej edycji Forum przewodniczył będzie Konkursowi na Najlepszy Debiut Europejski. Specyfika nagrody wzbudziła wśród wyróżnionych liczne skojarzenia, które prowadziły do żartów i aluzji, rozbawiając gości i publiczność. Pasquier zauważył, że buty zwykle występują parami, co jest ewidentnym znakiem tego, że musi znów zrobić film z Istvánem Szabó, łącząc obydwa glany w komplet. Natomiast skojarzenie Krzysztofa Zanussiego było zgoła odmienne. – Podobno reżyser ma trzymać ekipę pod butem, ten glan o tym przypomina – skomentował otrzymanie nagrody reżyser. 
 
Słów kilka o kinie europejskim
 
Oprócz żartobliwych akcentów, mowy gości zawierały poważne refleksje dotyczące specyfiki kina europejskiego, które stanowi przecież główny temat festiwalu. O dobrej kondycji współczesnej kinematografii ze Starego Kontynentu publiczność mogła przekonać się już podczas Gali Otwarcia. Forum otworzył pokaz tegorocznego zdobywcy Grand Prix w Cannes – „Chłopca na rowerze” braci Dardenne, który zwieńczył oficjalne rozpoczęcie XVI Forum Kina Europejskiego „Cinergia”. 
 
XVI FKE Cinergia potrwa od 4 do 12 listopada. Projekcje będą się odbywały w Kinie Charlie w Łodzi i w sali projekcyjnej PWSFTviT w Łodzi. Program wydarzeń festiwalowych: www.cinergiafestival.pl, www.kinocharlie.pl
 
Organizatorzy FKE Cinergia: Stowarzyszenie Łódź Filmowa, PWSFTViT w Łodzi, Urząd Miasta Łodzi, Urząd Marszałkowski w Łodzi.
 

Inne

Ciekawe artykuły

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają