REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierscy żeglarze w najlepszej formie

 "Przygotowanie do zwrotu przez sztag! Prawy foka-szot luzuj, lewy foka-szot wybieraj!" Brzmi dziwnie? Chciałbyś się dowiedzieć o co chodzi? Nie zwlekaj dłużej. Szóstka, siódemka, ósemka, dziesiona, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, pozna wspaniałych ludzi i zgłębi tajniki żeglarstwa.

 
Harcerstwo w naszym mieście było obecnie od 1911 roku. Zielone i szare mundury kojarzy każdy mieszkaniec Zgierza, a duża część z nich chociaż przez chwilę w życiu taki nosiła. Jednak organizacja jaką jest polski scouting nie opiera się tylko i wyłącznie na tych "leśnych" harcerzach. W swoich szeregach są też wodniacy, którzy swoimi mundurami odróżniają się od reszty. Mimo wieku różnic są to ci sami harcerze, z tym samym krzyżem na piersi. Jedynie zainteresowania mają trochę inne. Te wodne drużyny od pewnego czasu prężnie działają w naszym mieście.
 
 
Zgierski Retmanat, czyli środowisko zrzeszające drużyny harcerskie o charakterze wodnym to kontynuacja starych dobrych tradycji Hufca ZHP Zgierz. Wszystko zaczęło się kiedy to phm. Jakub Durczyński po upływie piętnastu lat ponownie postanowił  poprowadzić obóz żeglarski w 2008 roku w Okartowie. Skład liczył sobie w tedy 12 osób. Po zakończeniu akcji letniej założył drużynę wędrowniczą "Dziesiona" na cele której stanął jako drużynowy. Spotykali się oni aby wspólnie pośpiewać, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami. W przeciągu roku udało się podwoić liczbę uczestników obozu, harcerze zdobywali swoje patenty żeglarza jachtowego.
 
W roku 2010 powstała kolejna jednostka, tym razem dla ciut młodszych adeptów żeglarstwa. 8 Zgierska Wodna Drużyna Harcerska, swoim programem była skierowana do 10-13 latków. Ósemka w błyskawicznym tempie zyskała masę ochotników i już w Okartowie 2010 można było zaobserwować, że żagle to nie tylko hobby dla starszych. Już rok później pojawiła się siódemka, która wybrała sobie oficjalną nazwę "La Vita e Bella", co w przetłumaczeniu z języka włoskiego oznacza "życie jest piękne". Ostatnią drużyną, a raczej gromadą, która powstała w strukturach Retmanatu jest 6, czyli alternatywa dla naszych najmłodszych zuchów. Tam dzieci wkraczają w świat żeglarstwa poprzez zabawę.
 
Tak właśnie przez ostatnich siedem lat z 12 osób, które pojechały na obóz w Okartowie 2008 roku, jest ich teraz około dziewięćdziesięciu. Uprawnienia żeglarza jachtowego zrobiło ponad 30 osób a to i tak tylko niewielka część tego co robią na co dzień. Drużyny zajmują co roku czołowe miejsca podczas konkursu piosenki żeglarskiej "Szantowiązałka" i bardzo prężnie działają w Harcerskim Klubie Ratowniczym "Adrenalina". Takiej ilości wodniaków w naszym mieście nie było jeszcze nigdy, a ich umiejętności i nieco inny charakter zbiórek przyciąga masę ochotników morskiej przygody.
 
A może Ty chciałbyś spróbować swoich sił jako żeglarz i założyć granatowy mundur? Nic prostszego, zapraszamy na oficjalne strony drużyn wodnych Hufca ZHP Zgierz, oraz po dokładniejsze informacje  do Komendy Hufca (ul. Długa 29).
 

Inne

Ciekawe artykuły