REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierscy żeglarze w najlepszej formie

 "Przygotowanie do zwrotu przez sztag! Prawy foka-szot luzuj, lewy foka-szot wybieraj!" Brzmi dziwnie? Chciałbyś się dowiedzieć o co chodzi? Nie zwlekaj dłużej. Szóstka, siódemka, ósemka, dziesiona, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, pozna wspaniałych ludzi i zgłębi tajniki żeglarstwa.

 
Harcerstwo w naszym mieście było obecnie od 1911 roku. Zielone i szare mundury kojarzy każdy mieszkaniec Zgierza, a duża część z nich chociaż przez chwilę w życiu taki nosiła. Jednak organizacja jaką jest polski scouting nie opiera się tylko i wyłącznie na tych "leśnych" harcerzach. W swoich szeregach są też wodniacy, którzy swoimi mundurami odróżniają się od reszty. Mimo wieku różnic są to ci sami harcerze, z tym samym krzyżem na piersi. Jedynie zainteresowania mają trochę inne. Te wodne drużyny od pewnego czasu prężnie działają w naszym mieście.
 
 
Zgierski Retmanat, czyli środowisko zrzeszające drużyny harcerskie o charakterze wodnym to kontynuacja starych dobrych tradycji Hufca ZHP Zgierz. Wszystko zaczęło się kiedy to phm. Jakub Durczyński po upływie piętnastu lat ponownie postanowił  poprowadzić obóz żeglarski w 2008 roku w Okartowie. Skład liczył sobie w tedy 12 osób. Po zakończeniu akcji letniej założył drużynę wędrowniczą "Dziesiona" na cele której stanął jako drużynowy. Spotykali się oni aby wspólnie pośpiewać, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami. W przeciągu roku udało się podwoić liczbę uczestników obozu, harcerze zdobywali swoje patenty żeglarza jachtowego.
 
W roku 2010 powstała kolejna jednostka, tym razem dla ciut młodszych adeptów żeglarstwa. 8 Zgierska Wodna Drużyna Harcerska, swoim programem była skierowana do 10-13 latków. Ósemka w błyskawicznym tempie zyskała masę ochotników i już w Okartowie 2010 można było zaobserwować, że żagle to nie tylko hobby dla starszych. Już rok później pojawiła się siódemka, która wybrała sobie oficjalną nazwę "La Vita e Bella", co w przetłumaczeniu z języka włoskiego oznacza "życie jest piękne". Ostatnią drużyną, a raczej gromadą, która powstała w strukturach Retmanatu jest 6, czyli alternatywa dla naszych najmłodszych zuchów. Tam dzieci wkraczają w świat żeglarstwa poprzez zabawę.
 
Tak właśnie przez ostatnich siedem lat z 12 osób, które pojechały na obóz w Okartowie 2008 roku, jest ich teraz około dziewięćdziesięciu. Uprawnienia żeglarza jachtowego zrobiło ponad 30 osób a to i tak tylko niewielka część tego co robią na co dzień. Drużyny zajmują co roku czołowe miejsca podczas konkursu piosenki żeglarskiej "Szantowiązałka" i bardzo prężnie działają w Harcerskim Klubie Ratowniczym "Adrenalina". Takiej ilości wodniaków w naszym mieście nie było jeszcze nigdy, a ich umiejętności i nieco inny charakter zbiórek przyciąga masę ochotników morskiej przygody.
 
A może Ty chciałbyś spróbować swoich sił jako żeglarz i założyć granatowy mundur? Nic prostszego, zapraszamy na oficjalne strony drużyn wodnych Hufca ZHP Zgierz, oraz po dokładniejsze informacje  do Komendy Hufca (ul. Długa 29).
 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak wygląda proces mycia elewacji?

Czysta i schludna elewacja to wizytówka każdego budynku. Nie tylko podnosi estetykę, ale przede wszystkim chroni konstrukcję przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz,