REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zna historię na poziomie olimpijskim

Leon Kaszuba uczeń Szkoły Podstawowej w Rąbieniu został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Juniorów, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne. Mieszkaniec powiatu zgierskiego wykazał się bogatą wiedzą historyczną, począwszy od prehistorii, aż po czasy współczesne.

Podczas finałowego etapu, w którym wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z całego kraju, Leon musiał poradzić sobie z pytaniami dotyczącymi życia i działalności Mikołaja Kopernika (motyw przewodni tegorocznej olimpiady), a także omówić cztery wybrane przez siebie lektury historyczne. Leon wybrał epokę nowożytną oraz książki poświęcone dynastii Wazów.

Laureaci konkursu mają pierwszeństwo wyboru szkoły ponadpodstawowej, bez żadnych warunków wstępnych.

W czym tkwi sukces i skąd u Leona tak rozległa wiedza historyczna? – Myślę, że początków mojej pasji do historii należy dopatrywać gdy byłem małym dzieckiem. Właśnie wtedy pierwszy raz zobaczyłem księgę „Poczet królów polskich” – mówi Leon. – Wprawdzie wówczas jeszcze nie umiałem czytać, ale tu z pomocą przyszli rodzice, którzy zamiast bajek niemal zawsze czytali mi tę publikację. Potem, już w szkole, zacząłem interesować się historią naszego kraju pod panowaniem Wazów.

Sukces Leona jest wynikiem nie tylko pasji, ale również olbrzymiej pracy. Uczeń niekiedy do późnych godzin popołudniowych zostawał w szkole, by wraz z nauczycielem historii odpowiednio przygotować się do kolejnych etapów konkursu. Choć Leon nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na dalszą naukę, to chciałby w przyszłości spróbować swoich sił jako pisarz.

Źródło: powiat.zgierz.pl

Inne

Ciekawe artykuły