REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

74. rocznica zbrodni katyńskiej – 6.04.2014

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto państwowe, obchodzone każdego roku w dniu 13 kwietnia. Uchwalone zostało 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

W dokumencie napisano: „W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia

13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”.

Wśród zamordowanych w Katyniu znaleźli się mieszkańcy Zgierza, urodzeni w Zgierzu i ci, których wojna zastała w Zgierzu. Tablica z nazwiskami Zgierzan – Katyńczyków znajduje się na Placu Stu Straconych. 

Dla uczczenia pamięci Zgierzan – Katyńczyków oraz wszystkich pomordowanych

w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni oraz dla upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, z inicjatywy Prezydenta Miasta Zgierza, Iwony Wieczorek, zgierskie uroczystości Dnia Katyńskiego odbędą się w niedzielę, 6 kwietnia 2014 roku. 

W tym dniu o godz. 11.30 w kościele pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu odprawiona zostanie msza św. z oprawą muzyczną w wykonaniu uczniów i absolwentów Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia Towarzystwa Przyjaciół Zgierza.

O godz. 12.45 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Zgierzan – Katyńczyków na Placu Stu Straconych w Zgierzu.

Inne

Ciekawe artykuły

Jak spędzić udany urlop w Gdańsku?

Gdańsk to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym udają się urlopowicze przez cały rok. Położone tuż nad polskim nabrzeżem miasto obfituje w turystyczne atrakcje. Podpowiadamy,