REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

"Kurier" wpadł w ręce policjantów

Wpadł "kurier", który sprowadził do Polski skradzionego w Belgii mercedesa sprintera. Policjanci z Komisariatu Autostradowego zatrzymali podczas kontroli drogowej 26-letniego kierowcę, który jak się okazało jechał mercedesem sprinterem skradzionym w nocy z 27 na 28 lutego, w belgijskiej miejscowości Schaarbeek. Odpowie za paserstwo.

 
28 lutego 2013 r. łódzcy policjanci za pośrednictwem Biura SIRENE otrzymali informację wskazującą na to, iż najprawdopodobniej autostradą A2 w kierunku Warszawy porusza się skradziony z terenu Belgii mercedes sprinter. Sygnał niezwłocznie został przekazany funkcjonariuszom z Komisariatu Autostradowego, którzy około godziny 15:00 zlokalizowali opisywany pojazd, który minął punkt poboru opłat w Strykowie. Ruszyli za nim i używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych zatrzymali. Kierującym okazał się 26-letni mieszkaniec Podlasia. Jak wynikało z ustaleń, nienotowany do tej pory kryminalnie mężczyzna, prowadzący warsztat samochodowy wykonywał zlecenie na rzecz bliżej nieznanych mu osób. Za kwotę 250 euro miał "przyprowadzić" do Polski samochód i odstawić we wskazane miejsce. Ponieważ wszelkie okoliczności jakie temu towarzyszyły mogły wskazywać na nielegalny proceder, który zaakaceptował, przesłuchany przez strykowskich policjantów usłyszał zarzut paserstwa. Grozi mu za to kara od 3 miesiecy do 5 lat pozbawienia wolności. Pojazd został zabezpieczony i wkrótce wróci do właściciela.
 
Co to jest BIURO SIRENE?
S.I.Re.N.E – SUPPLEMENTARY INFORMATION REQUEST AT NATIONAL ENTRIES
(tłum: wniosek o informacje uzupełniające na wejściach krajowych)
 
Organ wyznaczony przez państwo członkowskie, zgodnie z jego przepisami wewnętrznymi, na podstawie art. 92 ust. 4 Konwencji Wykonawczej do Układu Schengen (KWS), którego podstawowym zadaniem jest wymiana informacji uzupełniających niezbędnych przy wprowadzaniu wpisów i w celu umożliwienia podjęcia odpowiednich działań w przypadku trafienia w SIS, (czyli gdy w wyniku sprawdzenia w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) odnaleziono osoby lub przedmioty wprowadzone do systemu).
 
SIRENE są jedynym punktem kontaktowym działającym przez całą dobę w każdy dzień w roku, właściwym w zakresie wymiany informacji uzupełniających do wpisów wprowadzanych do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Biura SIRENE funkcjonują w każdym z państw strefy Schengen, dzięki czemu polska Policja ma stały, bezpośredni kontakt z policjami państw całego obszaru Schengen. Wymiana informacji odbywa się poprzez wymianę elektronicznych formularzy. Językiem komunikacji pomiędzy biurami SIRENE jest głównie język angielski, ale też francuski, niemiecki i hiszpański. Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 sierpnia 2004r. zadania Biura SIRENE w Polsce realizuje Policja. Polskie Biuro SIRENE (SIRENE PL) stało się w pełni funkcjonalne 10 września 2007 r. Służba dyżurna Biura SIRENE PL pełniona jest wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej, w ścisłej współpracy z oficerami dyżurnymi Interpolu i Europolu.

Inne

Ciekawe artykuły

Jak działa reduktor ciśnienia pary?

Para wodna to jedno z najczęściej stosowanych mediów w systemach przemysłowych – szczególnie w instalacjach grzewczych. Jest stosunkowo łatwa do wytworzenia, dobrze się transportuje, a