REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Nawet 300 zł za pobyt na komendzie w celu wytrzeźwienia

Choć warunki diametralnie różne, to opłata za pobyt na komendzie policji i w hotelu może być taka sama. 1 stycznia 2014 r. weszła w życie Ustawa z dnia 4 stycznia 2013 roku o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2013r. poz. 1563). 

Ustawa wprowadziła maksymalna opłatę w wysokości 300 złotych za pobyt w jednostce policji w celu wytrzeźwienia. To o 50 zł więcej niż dotychczas. Właściwą kwotę docelowo będą ustalały Urzędy Wojewódzkie. Jednak w okresie przejściowym tj. od 1 stycznia 2014 r do czasu określenia wysokości opłaty za pobyt w celu wytrzeźwienia w jednostce policji obowiązywała będzie maksymalna stawka. Samorządy mają pół roku na wprowadzenia właśnej wysokości opłaty.

Ponadto nowa ustawa określa katalog zadań izb wytrzeźwień, do których należą m.in.: sprawowanie opieki nad osobami w stanie nietrzeźwości, wykonywanie wobec osób w stanie nietrzeźwości zabiegów higieniczno-sanitarnych, udzielanie osobom w stanie nietrzeźwości pierwszej pomocy, prowadzenie detoksykacji, informowanie osób przyjętych o szkodliwości spożywania alkoholu oraz motywowanie ich do podjęcia leczenia odwykowego. 

W województwie łódzkim znajduje się jest tylko jedna izba wytrzeźwień – Zakład Medycyny Uzależnień w Łodzi. Jednakże w większości komend istnieją pomieszczenia dla osób zatrzymanych, również w Zgierzu. I to tam trzeźwieją pijani. 

Opłata dotyczyć będzie głównie osób, które ze względu na stan upojenia nie są w stanie sami wrócić do domu i zasypiają na ławkach czy ulicach. Opłaty unikną pijani sprawcy wypadków czy przestępstw. Oni zatrzymywani są bowiem do celów procesowych. 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak działa reduktor ciśnienia pary?

Para wodna to jedno z najczęściej stosowanych mediów w systemach przemysłowych – szczególnie w instalacjach grzewczych. Jest stosunkowo łatwa do wytworzenia, dobrze się transportuje, a