REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Albertiana 2011 w Zgierzu – 28.01.2011

W piątek 28.01.2011 r. w godz. 10.00 – 14.00 w sali widowiskowej Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza przy ul. Leśmiana 1 w Zgierzu odbędą się regionalne eliminacje do XI. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ALBERTIANA 2011. 
 
Miasto jest gospodarzem eliminacji regionalnych, podczas których zmagają się zespoły artystyczne oraz soliści z województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Celem Festiwalu jest działanie na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez: promowanie ich twórczości teatralno – muzycznej, aktywizację w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym oraz likwidowanie barier poprzez przywracanie do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. 
 
Organizatorami  Albertiany w Zgierzu są: Prezydent Miasta Zgierza – Pani dr Iwona Wieczorek i Fundacja im. Brata Alberta, współorganizatorami: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu i Gimnazjum Nr 3 w Zgierzu. Patronat na przedsięwzięciem objęli: Wojewoda Łódzki – Pani Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego – Pan Witold Stępień, Starosta Zgierski – Pan Krzysztof Kozanecki i Prezydent Miasta Łodzi – Pani Hanna Zdanowska. 
 
Do zgierskich eliminacji jury w Krakowie zakwalifikowało spośród 14 zgłoszonych  zespołów 6 zespołów teatralnych i jednego solistę. W drodze eliminacji w Zgierzu jury wyłoni zwycięzców: 3 zespoły teatralne i zdecyduje czy solista wystapi na deskach krakwoskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Zwycięzcy w kategorii scenicznej również pojadą na Galę do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (14 marca), natomiast laureaci (I miejsce – zespół i ewentualnie solista) oprócz otrzymania maski jednego z teatrów krakowskich i innych nagród rzeczowych, wystąpią na deskach Teatru im. J. Słowackiego. Podczas Gali w Krakowie przyznawane są także Medale im. Brata Alberta. Medal otrzymują osoby szczególnie zasłużone w niesieniu pomocy ludziom niepełnosprawnym. W tym roku Medal otrzymają: Małgorzata Kożuchowska – aktorka, Julia Kuc – psycholog i ksiądz Franciszek Jaciubek  proboszcz parafii w Mikołajewicach (w. łódzkie).
 
Do zgierskich eliminacji zakwalifikowały się zespoły:
Nowa Zorza z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łodzi z przedstawieniem pt. „Gaik”
Kraina Czarów  z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skierniewicach z przedstawieniem
pt. „Nasz Wiech … i inni”
Frajda  z Warsztatu Terapii Zajęciowej Orpel w Łodzi z przedstawieniem pt. „O rany Julek czyli Balladyna na wesoło”
Co Nieco  z Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku z przedstawieniem pt. „Ślepcy”
Różowe Okulary  z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie z przedstawieniem pt.”Ziemia w naszych rękach”
Warsztat Terapii Zajęciowej przy MCPS  w Pabianicach z przedstawieniem pt.”Deszczowa Piosenka”
 i solista Janusz Krzesicki z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Filipowie z piosenką pt. „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”.
Łącznie, w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność sali w Gimnazjum Nr 3, wystąpi 100 niepełnosprawnych artystów. 
 
Podczas Festiwalu gościnnie wystąpi Zespół Akcent ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu – dwukrotny laureat Festiwalu Albertiana.
 
Zgierski etap Festiwalu „Albertiana” poprowadzą aktorki Teatru ART. 51: Agata Drewnicz i Justyna Zielińska.
 
Obecność podczas zgierskich eliminacji potwierdził Prezes Fundacji im. Brata Alberta –  ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. 
 
Ideą Festiwalu jest, jak podkreślają twórcy Albertiany na szczeblu ogólnopolskim –  ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, Prezes Fundacji im. Brata Alberta i Anna Dymna, Prezes Fundacji Mimo Wszystko – pokazanie osobom niepełnosprawnym, że ich świat nie powinien być wyłączony z “normalnego” trybu życia, że spełniają się i są niezastąpieni w wielu dziedzinach życia, również w aktorstwie i śpiewie. Założeniem organizatorów jest, aby dzięki takim spotkaniom stale wzrastała świadomość społeczna w zakresie integracji, tolerancji i wzajemnego zrozumienia osób niepełnosprawnych i sprawnych.

Inne

Ciekawe artykuły