REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Albertiana 2011 w Zgierzu – 28.01.2011

W piątek 28.01.2011 r. w godz. 10.00 – 14.00 w sali widowiskowej Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza przy ul. Leśmiana 1 w Zgierzu odbędą się regionalne eliminacje do XI. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ALBERTIANA 2011. 
 
Miasto jest gospodarzem eliminacji regionalnych, podczas których zmagają się zespoły artystyczne oraz soliści z województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Celem Festiwalu jest działanie na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez: promowanie ich twórczości teatralno – muzycznej, aktywizację w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym oraz likwidowanie barier poprzez przywracanie do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. 
 
Organizatorami  Albertiany w Zgierzu są: Prezydent Miasta Zgierza – Pani dr Iwona Wieczorek i Fundacja im. Brata Alberta, współorganizatorami: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu i Gimnazjum Nr 3 w Zgierzu. Patronat na przedsięwzięciem objęli: Wojewoda Łódzki – Pani Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego – Pan Witold Stępień, Starosta Zgierski – Pan Krzysztof Kozanecki i Prezydent Miasta Łodzi – Pani Hanna Zdanowska. 
 
Do zgierskich eliminacji jury w Krakowie zakwalifikowało spośród 14 zgłoszonych  zespołów 6 zespołów teatralnych i jednego solistę. W drodze eliminacji w Zgierzu jury wyłoni zwycięzców: 3 zespoły teatralne i zdecyduje czy solista wystapi na deskach krakwoskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Zwycięzcy w kategorii scenicznej również pojadą na Galę do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (14 marca), natomiast laureaci (I miejsce – zespół i ewentualnie solista) oprócz otrzymania maski jednego z teatrów krakowskich i innych nagród rzeczowych, wystąpią na deskach Teatru im. J. Słowackiego. Podczas Gali w Krakowie przyznawane są także Medale im. Brata Alberta. Medal otrzymują osoby szczególnie zasłużone w niesieniu pomocy ludziom niepełnosprawnym. W tym roku Medal otrzymają: Małgorzata Kożuchowska – aktorka, Julia Kuc – psycholog i ksiądz Franciszek Jaciubek  proboszcz parafii w Mikołajewicach (w. łódzkie).
 
Do zgierskich eliminacji zakwalifikowały się zespoły:
Nowa Zorza z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łodzi z przedstawieniem pt. „Gaik”
Kraina Czarów  z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skierniewicach z przedstawieniem
pt. „Nasz Wiech … i inni”
Frajda  z Warsztatu Terapii Zajęciowej Orpel w Łodzi z przedstawieniem pt. „O rany Julek czyli Balladyna na wesoło”
Co Nieco  z Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku z przedstawieniem pt. „Ślepcy”
Różowe Okulary  z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie z przedstawieniem pt.”Ziemia w naszych rękach”
Warsztat Terapii Zajęciowej przy MCPS  w Pabianicach z przedstawieniem pt.”Deszczowa Piosenka”
 i solista Janusz Krzesicki z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Filipowie z piosenką pt. „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”.
Łącznie, w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność sali w Gimnazjum Nr 3, wystąpi 100 niepełnosprawnych artystów. 
 
Podczas Festiwalu gościnnie wystąpi Zespół Akcent ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu – dwukrotny laureat Festiwalu Albertiana.
 
Zgierski etap Festiwalu „Albertiana” poprowadzą aktorki Teatru ART. 51: Agata Drewnicz i Justyna Zielińska.
 
Obecność podczas zgierskich eliminacji potwierdził Prezes Fundacji im. Brata Alberta –  ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. 
 
Ideą Festiwalu jest, jak podkreślają twórcy Albertiany na szczeblu ogólnopolskim –  ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, Prezes Fundacji im. Brata Alberta i Anna Dymna, Prezes Fundacji Mimo Wszystko – pokazanie osobom niepełnosprawnym, że ich świat nie powinien być wyłączony z “normalnego” trybu życia, że spełniają się i są niezastąpieni w wielu dziedzinach życia, również w aktorstwie i śpiewie. Założeniem organizatorów jest, aby dzięki takim spotkaniom stale wzrastała świadomość społeczna w zakresie integracji, tolerancji i wzajemnego zrozumienia osób niepełnosprawnych i sprawnych.

Inne

Ciekawe artykuły

Jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika?

Pielęgnacja ogrodu to dziedzina wymagająca nie tylko wiedzy, lecz przede wszystkim systematyczności. Przy dużej powierzchni terenu zewnętrznego, warto posiłkować się automatycznymi rozwiązaniami nawadniającymi, dzięki którym

Wigilia w hotelu? Pomysł na Święta nad morzem!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który każdy pragnie spędzić z najbliższymi. Pięknie ustrojona choinka, wyśmienite potrawy, apetyczne ciasta, wspólne śpiewanie kolęd, łamanie opłatkiem i

Gdzie warto polecieć na wakacje zimą?

Uwielbiasz słońce i wysokie temperatury, a w październiku najchętniej zapadłbyś w sen zimowy? Gdy za oknem zimno, ciemno i szaro, wybierz się na egzotyczne wakacje