REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Ambasador Azerbejdżanu odwiedził Zgierz

W środę 06.04.2011 r. z wizytą do naszego miasta przyjechał Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce – Hasan Aziz ogly Hasano. Na początku muzycznie spotkanie uświetnili chłopcy z zespołu akordeonowego Piccolo ze Szkoły Muzycznej w Zgierzu. 

Mam nadzieję, że dzięki takim spotkaniom jak dziś uda się nawiązać współpracę kulturalną, gospodarczą – powiedziała prezydent Iwona Wieczorek witając gościa. Zgromadzonym – przedstawicielom władzy, młodzieży, przedsiębiorcom, zaprezentowano film promocyjny o Azerbejdżanie. W dalszej kolejności ambasador przybliżył historię, język oraz religię swojego kraju. Mówił o czasach rosyjskiej dominacji oraz najnowszych problemach z Armenią (konflikt o Górski Karabach). 

W swoim przemówieniu w dużej mierze starał się również zwrócić uwagę na związki Azerbejdżanu z Polską. Oba państwa utraciły niepodległość w następstwie rosyjskiej dominacji. W XIX wieku niejednokrotnie polskich rezydentów zsyłano do Baku (dzisiejsza stolica), co było formą kary i represji. Zaznaczył, że Polacy są założycielami wielu szkół w Azerbejdżanie. Pierwszy rektorem pierwszego uniwersytetu w Baku był właśnie Polak – Włodzimierz Sipowski. Dzięki innemu naszemu rodakowi Azerbejdżan stał się pierwszym krajem, w którym zaczęto wydobywać ropę naftową z morza. Polak Kazmierz Skórewicz otrzymał funkcję głównego architekta Baku.
 
Wszystkie najładniejsze budynki w Azerbejdżanie wznieśli Polacy – powiedział Hasan Aziz. Inna ciekawostką jest, że pierwsza powieść azerska powstała na terenie Polski. – Tak mało wiecie o nas, a my tak dużo o was. Zależy mi abyście poznali Państwo Azerbejdżan i pokochali mój kraj – powiedział ambasador. 
 
Hasan Aziz wskazał na liczne związki swojego kraju z Europą. Azerbejdżan jest członkiem Rady Europy, wchodzi w skład OBWE, jest partnerem NATO i Unii Europejskiej. – Stosunki z Polską idą wzdłuż prostej, szerokiej drogi – powiedział. 
 
Zdradził również, że jako premier Azerbejdżanu usłyszał podczas wizyty w Watykanie od Jana Pawła II, że był pierwszym muzułmańskim premierem, który odwiedził papieża. 
 
Na zakończenie przedstawiono krótką prezentację zespołu, który będzie reprezentował Azerbejdżan podczas konkursu Eurowizji. 
 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Bezpieczna podróż z dzieckiem to podstawa

Masz dziecko i zastanawiasz się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, aby zapewnić sobie i dziecku jak największy poziom bezpieczeństwa? Wiesz doskonale, że fotelik samochodowy

Jak wybrać biuro księgowe

Wielu przedsiębiorców prowadzi swoją księgowość samodzielnie. Wymaga to jednak nauki księgowości krok po kroku, a przede wszystkim czasu, który można przeznaczyć na dodatkowy projekt lub