REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Ambasador Azerbejdżanu odwiedził Zgierz

W środę 06.04.2011 r. z wizytą do naszego miasta przyjechał Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce – Hasan Aziz ogly Hasano. Na początku muzycznie spotkanie uświetnili chłopcy z zespołu akordeonowego Piccolo ze Szkoły Muzycznej w Zgierzu. 

Mam nadzieję, że dzięki takim spotkaniom jak dziś uda się nawiązać współpracę kulturalną, gospodarczą – powiedziała prezydent Iwona Wieczorek witając gościa. Zgromadzonym – przedstawicielom władzy, młodzieży, przedsiębiorcom, zaprezentowano film promocyjny o Azerbejdżanie. W dalszej kolejności ambasador przybliżył historię, język oraz religię swojego kraju. Mówił o czasach rosyjskiej dominacji oraz najnowszych problemach z Armenią (konflikt o Górski Karabach). 

W swoim przemówieniu w dużej mierze starał się również zwrócić uwagę na związki Azerbejdżanu z Polską. Oba państwa utraciły niepodległość w następstwie rosyjskiej dominacji. W XIX wieku niejednokrotnie polskich rezydentów zsyłano do Baku (dzisiejsza stolica), co było formą kary i represji. Zaznaczył, że Polacy są założycielami wielu szkół w Azerbejdżanie. Pierwszy rektorem pierwszego uniwersytetu w Baku był właśnie Polak – Włodzimierz Sipowski. Dzięki innemu naszemu rodakowi Azerbejdżan stał się pierwszym krajem, w którym zaczęto wydobywać ropę naftową z morza. Polak Kazmierz Skórewicz otrzymał funkcję głównego architekta Baku.
 
Wszystkie najładniejsze budynki w Azerbejdżanie wznieśli Polacy – powiedział Hasan Aziz. Inna ciekawostką jest, że pierwsza powieść azerska powstała na terenie Polski. – Tak mało wiecie o nas, a my tak dużo o was. Zależy mi abyście poznali Państwo Azerbejdżan i pokochali mój kraj – powiedział ambasador. 
 
Hasan Aziz wskazał na liczne związki swojego kraju z Europą. Azerbejdżan jest członkiem Rady Europy, wchodzi w skład OBWE, jest partnerem NATO i Unii Europejskiej. – Stosunki z Polską idą wzdłuż prostej, szerokiej drogi – powiedział. 
 
Zdradził również, że jako premier Azerbejdżanu usłyszał podczas wizyty w Watykanie od Jana Pawła II, że był pierwszym muzułmańskim premierem, który odwiedził papieża. 
 
Na zakończenie przedstawiono krótką prezentację zespołu, który będzie reprezentował Azerbejdżan podczas konkursu Eurowizji. 
 
 

Inne

Ciekawe artykuły