REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Antydopalaczowa uchwała UMZ nielegalna

 Stało się tak jak przewidywali zgierscy radni. Uchwała zabraniająca posiadania i zażywania „dopalaczy” została uznana przez Urząd Wojewódzki w Łodzi jako sprzeczna z prawem. Dlaczego? Otóż problem dopalaczy reguluje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. A samorządy mogą wydawać przepisy porządkowe, w kwestiach których nie reguluje odrębna ustawa. Jeśli postąpią inaczej, wykraczają poza zakres swoich kompetencji, a takie uchwały Wojewoda zobowiązany jest unieważnić. Tak też się stało w przypadku pierwszej w Polsce lokalnej uchwały „antydopalaczowej” zgierskich radnych.

Decyzja jest zgodna z przewidywaniami urzędników z Ratusza. Jak sami przyznają, jeśli nawet nie uda się przeforsować uchwały liczy się sama walka i nagłośnienie problemu, zarówno w mieście jak i w kraju. A walkę zapowiadają do samego końca. Bój o uchwałę antydopalaczową chcą prowadzić w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, a jeśli będzie trzeba to w Najwyższym Sądzie Apelacyjnym. 

Przypomnijmy, że Zgierz oraz Łódź to dwa miasta, które zostały w ostatnim czasie dotknięte tragedią w związku z obecnością dopalaczy. Najpierw 24-letni zgierzanin zmarł nagle przed jednym z łódzkich klubów muzycznych – w jego kieszeniach znaleziono dopalacze, natomiast koledzy 20-latka z Widzewa przyznają, że chłopak przed śmiercią zażywał mieszankę tych niebezpiecznych środków psychoaktywnych.
 
W woj. łódzkim jest stosunkowo najwięcej dopalaczy w kraju, zatem samorządowcy traktują sprawę obecności w miastach tych pół-narkotyków priorytetowo. 
 
Jak dowiedział się Portal WirtualnyZgierz.pl łódzki magistrat zarejestrował domenę www.antydopalacze.pl Wkrótce ma tu powstać serwis poświęcony szkodliwym skutkom zażywania dopalaczy. Więcej o problemie możesz dowiedzieć się na:

Inne

Ciekawe artykuły

Inicjatywy Inteligentnego Miasta w Zgierzu

W erze dynamicznego rozwoju technologii, koncepcja smart city staje się coraz bardziej popularna. Miasta na całym świecie wdrażają nowoczesne rozwiązania, aby poprawić zarządzanie, zwiększyć efektywność