REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo rowerowa sobota – kolarstwo górskie w Zgierzu

W sobotę na Malince odbyły się regionalne eliminacje XVI Amatorskich Mistrzostw Województwa Łódzkiego w Kolarstwie Górskim Family Cup 2011. W imprezie udział wzięło 135 zawodników. Na mistrzostwa zjechali rowerowi zapaleńcy z różnych stron województwa łódzkiego. Ci najlepsi wezmą udział w finale organizowanym w Kielcach we wrześniu 2011 r.

To już 14 raz jak organizatorem tej fajnej kolarskiej imprezy na terenie naszego województa jest zgierski Młodzieżowy Dom Kultury.

Jak zaczęła się przygoda MDK z organizacją Family Cup?
Kiedyś poznałam w Zgierzu Andrzeja Głowackiego, który wraz z czwórką dzieci był miłośnikiem rowerów. Okazało się, że w woj. łódzkim nie ma nikogo, kto chciałby organizować mistrzostwa regionalne Family Cup. Chętni zmuszeni byli do brania udziału w imprezie w Warszawie – mówi Jadwiga Wlaźlińska, dyrektor MDK w Zgierzu. – Ponieważ jesteśmy dość sprawni w organizacji róznego rodzaju imprez po rozmowie z Januszem Leszczyc Zielonackim, głównym organizatorem Family Cup zapadła decyzja, że to my będziemy odpowiadali za organizację imprezy w woj. łódzkim. I tak zaczęła się przygoda, która trwa już 14 lat – mówi.

Podczas sobotniej imprezy nie było nagród za pierwsze, drugie czy trzecie miejsca. Nagrody były losowane spośród wszystkich uczestników konkursu.

Bardzo lubię te emocje, które towarzyszą uczestnikom, a także kiedy rodzice dopingują swoje dzieci i na odwrót. I nie chodzi w tym wszystkim, tylko o to, żeby być pierwszym na mecie, ale aby przyjść, pościgać się i dotrzeć do mety – mówi Jadwiga Wlaźlińska. I rzeczywiście Family Cup to impreza rodzinna.

Pasją do jazdy rowerowej zaraziliśmy się już bardzo dawno temu. Jesteśmy tu rodziną: jest tata Robert, dziadek Piotr i mała Dorotka. W zawodach zaczęliśmy startować 2-3 lata temu – mówi pani Magda z Łodzi. – Nasza 3-letnia córeczka zaczęła jeździć na rowerku biegowym kiedy miała niespełna 2 latka. Dziś potrafi na nim zrobić 6-7 km – mówi.

Podczas spotkania udało nam się porozmawiać chwilę z Agnieszką Bednarek i Maćkiem Palmowskim, którzy są pasjonatami jazdy na rowerze i niedawno wspólnie założyli portal www.rowerowemiasto.info. – Na stronie prezentujemy miejsca przyjazne rowerzystom w woj. łódzkim. Zamieszczamy newsy, relacje z imprez rowerowych, aktualności związane z rowerami – mówi Agnieszka. – Zamirzamy również opublikować mapy i opisy lokalnych szlaków rowerowych –  dodaje Piotr. Latem planują wyprawę rowerową od Szczecina aż na Hel.

Ja miałem pecha, pękł mi łańcuch – mówi młody uczestnik Rafał Garczyński z Łodzi. – Ogólnie było dość ciężko, szczególnie momentami było piaszczysto – dodaje Daniel Król. Chłopcy razem trenują w Klubie Sportowym Społem Łódź. Ale przyznają, że i tak warto było wziąć udział i powalczyć.

Impreza jak ta na zgierskiej Malince są potrzebne. Pomagają w odkrywaniu talentów.  Jak zdradza Jadwiga Wlaźlińska, to właśnie tutaj swoją przygodę z kolarstwem górskim zaczynała Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska z Pekinu, złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy, wielokrotna mistrzyni Polski w cross-country.

Wysoki poziom organizacji imprez tego typu przez MDK został dostrzeżony i od trzech lat placówka organizuje również Amatorskie Mistrzostwa Polski w Pływaniu "Family Cup". Najbliższe odbędą się 19 listopada na pływaniu przy ul. Leśmiania.

 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a