REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Barwy Świąt, czyli Warsztaty Bożonarodzeniowe w Dzierżąznej

Warsztaty Bożonarodzeniowe cieszą się coraz większą popularnością. Z roku na rok przybywa uczestników zainteresowanych samodzielnym wykonaniem niebanalnych ozdób świątecznych. Przed świętami – 17.12.2010 r. Dworek w Ośrodku zamienił się w twórczą pracownię – barwne stroiki, mieniące się bombki, oryginalne ozdoby z włóczki, gwiazdy betlejemskie z bibuły czy choinki z siana stworzyły niepowtarzalny bożonarodzeniowy klimat. Co działo się w Dzierżąznej? 

WARSZTATY DLA DZIECI:
Spotkanie z dziećmi i młodzieżą rozpoczęło się od wysłuchania koncertu kolęd w wykonaniu chóru „Słowikowe trele”, działającym w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Słowiku. Atmosfera zdecydowanie zrobiła się świąteczna – dziewczyny przepięknie zaśpiewały znane i lubiane kolędy; nie zabrakło także wersji instrumentalnej – gry na skrzypcach. 

Po koncercie przyszła pora na rozstrzygnięcie III edycji konkursu „Szopka Bożonarodzeniowa”. Zniecierpliwieni uczniowie czekali już na tę chwilę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej.

Najbardziej twórczą i aktywną częścią dnia były oczywiście zajęcia warsztatowe prowadzone przez twórców:

Malowanie bombek
Rzecz niby banalna. Można jednakże tak przyozdobić i pomalować bombki, że będą się mieniły tysiącem barw. Elżbieta Łuniewska pokazywała, jak to zrobić za pomocą konturówek i farb do malowania witraży. Efekt był zdumiewający.

Sztuka origami
Notabene od wieków ciesząca się powodzeniem wśród naszych azjatyckich sąsiadów. Tę ciekawą sztukę przybliżyła Grażyna Karasińska-Karaszkiewicz ucząc dzieci i młodzież wykonywania kartek świątecznych metodą origami.

Szydełkowanie
Jak się okazuje ma swoich zwolenników także wśród młodzieży. Uczestnicy warsztatów z zapałem uczyli się szydełkowania pod kierunkiem Teresy Włodarek, a musimy przyznać, że szczególnym powodzeniem, zwłaszcza wśród żeńskiej części, cieszyły się nie tylko włóczkowe ozdoby choinkowe, ale i samodzielnie wydziergane bransoletki.

Bibułkowe gwiazdy betlejemskie
Jak wykonać kolorową gwiazdę betlejemską i to z bibuły? Ciekawej, ale i niełatwej sztuki tworzenia bibułkowych kwiatów uczyła Beata Rokicka. Nasi młodzi goście poradzili sobie jednak i z tym wyzwaniem.

Stroiki świąteczne
Błyszczący stroik świąteczny jest piękną dekoracją wigilijnego stołu. Dzieci i młodzież z zapałem wykonywali te pachnące świerkiem ozdoby pod czujnym okiem Katarzyny Leszczak. Stroiki wyszły rewelacyjnie.

Choinki z siana
Pachnące sianem, własnoręcznie wykonane i przyozdobione mini-choinki z pewnością ozdobią pokoje naszych pociech. Trzeba przyznać, iż cieszyły się ogromnym powodzeniem, a ich samodzielne tworzenie i zabawa z sianem dostarczyły dzieciom niemało frajdy. Mini-choinki z siana wykonywane były pod kierunkiem Anny Wosieckiej.

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH:
Także po południu podczas zajęć warsztatowych dla dorosłych nie zabrakło wrażeń. Znani nam już twórcy znów mieli okazję prezentować ciekawe techniki wykonywania niebanalnych ozdób świątecznych. Podczas warsztatów powstały witrażowe bombki, kolorowe kwiaty, barwne stroiki, pachnące choinki z siana oraz ciekawe włóczkowe ozdoby.

Chwile twórczego zapału umilała Kapela Ludowa Zenona Rudnickiego. Wraz z wesołymi nutkami popłynęły radosne słowa znanych piosenek.

 W wigilijnym nastroju wysłuchać można było gry na skrzypcach oraz koncertu kolęd w wykonaniu „Trzech Natalii” – dziewcząt ze Szkoły Muzycznej, które samodzielnie przygotowały występ. Był też opłatek i życzenia. Organizatorzy składają gorące podziękowania dla Pań z Kół Gospodyń Wiejskich za wspaniałe wypieki, jakich można było posmakować podczas wspólnej symbolicznej Wigilii oraz serdecznie dziękują także gościom – wszystkim uczestnikom warsztatów: dzieciom, młodzieży, dorosłym, występującym artystom za stworzenie wspaniałej atmosfery i niegasnący zapał twórczy.

Zdjęcia z warsztatów na 
www.gmina.zgierz.pl
 

Inne

Ciekawe artykuły