REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczne ferie zimowe 2012 w Zgierzu i poza miastem

Już od 30 stycznia 2012 roku na terenie województwa łódzkiego rozpoczną się zimowe ferie. Policjanci w trosce o wszystkich korzystających z zimowego wypoczynku prowadzić będą akcję ,,Bezpieczne ferie”. Działania te ukierunkowane są głównie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym natomiast towarzysząca zimowej przerwie w nauce akcja NIELAT koncentruje się na działaniach prewencyjnych.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Zgierzu zorganizują punkt kontroli autokarów, który będzie się mieścił na parkingu przy Placu Stu Straconych w Zgierzu (koło Szkoły Podstawowej nr 1). Czynności kontrolne będą przeprowadzane po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym na nr telefonu: 42 714 22 16, 42 714 22 56 (Wydział Ruchu Drogowego).
 
Podczas kontroli pojazdów funkcjonariusze sprawdzać będą stan techniczny pojazdów oraz stan trzeźwości kierowcy. Policjanci zwrócą również uwagę, na miejsca, które kierowcy wybierają na postój, a także na sposób załadowania m.in. sprzętu narciarskiego oraz innego bagażu. Dodatkowo w ramach ,,Bezpiecznych ferii” na wszystkich drogach można spodziewać się zdecydowanie większej ilości policyjnych patroli. Funkcjonariusze poruszający się także nieoznakowanymi radiowozami z wideorejestratorami namierzać będą i bezwzględnie karać piratów drogowych.
 
W czasie ferii prowadzona będzie także akcja ,,NIELAT”, której głównym celem jest zapobieganie i zwalczanie demoralizacji oraz przestępczości wśród nieletnich. Z obserwacji i doświadczeń funkcjonariuszy pracujących z nieletnimi wynika, iż nadmiar czasu wolnego, z jednoczesnym brakiem pomysłu na jego zagospodarowanie, sprzyja zachowaniom patologicznym. Młodzi ludzie pod wpływem grupy i dla jej poklasku popełniają czyny zabronione, spożywają alkohol i dopuszczają się zachowań agresywnych, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jakie muszą za to ponieść. Aby zapobiec takim zjawiskom policjanci w ramach akcji, szczególnym nadzorem obejmą miejsca, gdzie gromadzi się młodzież i gdzie może dochodzić do przejawów demoralizacji czy przestępstw popełnianych przez nieletnich bądź na ich szkodę. Funkcjonariusze będą także kontrolować miejsca sprzedaży alkoholu pod kątem podawania lub spożywania go przez osoby niepełnoletnie.
 
Aby wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z porad, którymi jak co roku dzielą się policjanci :
 
• bezpieczna podróż
 
Wybierając się na zimowy wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież i dokumenty, zamknąć auto i uruchomić urządzenie alarmowe W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm. Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu . Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież. Pamiętajmy, aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów. W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej podejrzanej sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.
 
• zabezpiecz mieszkanie
 
Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy wtedy i wtedy”. Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, poproś by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką ! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.
 
• ferie w miejscu zamieszkania
 
Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dzieci spędzają zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców. Pouczmy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu. Na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie – najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy „uczulić„ dziecko, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi, ani oddalać się w ich towarzystwie . Wytłumaczmy naszej latorośli, aby unikała niebezpiecznych miejsc – bunkry , pokryte lodem rzeki czy jeziorka mogą być bardzo zdradliwe, a zabawa może zakończyć się utratą zdrowia czy życia . Rodzice nastolatków, które udają się na wypoczynek w grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się młoda osoba. Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.
 
• bezpieczna zabawa na lodzie
 
Dzieci uwielbiają zabawy na lodowiskach, ślizgawkach, czy zamarzniętych rzekach. Szczególnie w okresie ferii zimowych zwracajmy uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad, aby ten czas zabawy był przyjemny i bezpieczny.

 

 • Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.
   
 • Jeśli dzieci mają się bawić na lodzie pokrywającym zbiornik wody, to powinni go wcześniej sprawdzić osoby dorosłe – lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Także temperatura otoczenia musi być ujemna.
   
 • Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli
   
 • Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy).
   
 • Bawiąc się na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody łatwiej można się wydostać na powierzchnię.
   
 • Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.
 

Inne

Ciekawe artykuły

Bezpieczna podróż z dzieckiem to podstawa

Masz dziecko i zastanawiasz się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, aby zapewnić sobie i dziecku jak największy poziom bezpieczeństwa? Wiesz doskonale, że fotelik samochodowy

Jak wybrać biuro księgowe

Wielu przedsiębiorców prowadzi swoją księgowość samodzielnie. Wymaga to jednak nauki księgowości krok po kroku, a przede wszystkim czasu, który można przeznaczyć na dodatkowy projekt lub