REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczne ferie

 Niebawem dzieci i młodzież szkolna naszego województwa rozpoczną 2 tygodniową przerwę w  nauce. Zimowe ferie bardzo często łączą się z wyjazdami poza miejsce zamieszkania. 

 Aby  wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z porad, którymi jak co roku dzielą się łódzcy policjanci. Uruchomiony także zostanie stały punkt kontroli autobusów.
 
Wybieramy odpowiednią ofertę
Wybierając obóz , zimowisko czy wczasy rodzinne radzimy skorzystać  ze sprawdzonych i poleconych biur podróży. Biuro powinni być zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki , posiadać zezwolenie na organizowanie imprez turystycznych wydane przez wojewodę i gwarancje ubezpieczeniowe. Okazania tych dokumentów możemy żądać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
 
Bezpieczna podróż
 
Wybierając się na zimowy wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem transportu pamiętajmy o sprawdzeniu  stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty . Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone . Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty , drogą odzież i dokumenty , zamknąć auto i uruchomić urządzenie alarmowe.
 
 W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary . W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu , lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy , że należy je zamknąć i uaktywnić alarm .
 
Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu . Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież . Pamiętajmy, aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów . W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej „ podejrzanej „ sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.
 
Zabezpiecz mieszkanie
 
Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „ wyjechaliśmy z miasta , wracamy wtedy i wtedy „. Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi , poproś by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi , wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką ! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.
 
Ferie w miejscu zamieszkania
 
Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją , gdy dzieci spędzają zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców .
 
Pouczmy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu . Na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie – najlepiej pod okiem dorosłej osoby . Należy „ uczulić „ dziecko ,że nie wolno mu rozmawiać z obcymi, ani oddalać się w ich towarzystwie.
 
\Wytłumaczmy naszej latorośli, aby unikała niebezpiecznych miejsc – bunkry , pokryte lodem rzeki czy jeziorka mogą być bardzo zdradliwe, a zabawa  może zakończyć się utratą zdrowia czy życia .
 
Rodzice nastolatków, które udają się na wypoczynek w grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się młoda osoba . Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.
 
KOMUNIKAT
Z uwagi na duże zapotrzebowanie kontroli autokarów wyjeżdżających w związku z feriami zimowymi wzorem lat ubiegłych policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy miejskiej Policji w Łodzi organizują od 15 stycznia do 29 stycznia 2011 roku tzw. stały punkt kontroli autobusów. Czynności będą realizowane przez funkcjonariuszy w godzinach od 6.30 do 9.00 na parkingu przy Al. Unii Lubelskiej w rejonie Aqua Parku Fala.
 
Poza tymi godzinami patrole policyjne w miarę możliwości będą dokonywać kontroli autobusów bezpośrednio w miejscach zbiórek uczestników wyjazdu po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym 42/665 25 10 lub 665 25 21  w godzinach 8.00-16.00.

Inne

Ciekawe artykuły

Inicjatywy Inteligentnego Miasta w Zgierzu

W erze dynamicznego rozwoju technologii, koncepcja smart city staje się coraz bardziej popularna. Miasta na całym świecie wdrażają nowoczesne rozwiązania, aby poprawić zarządzanie, zwiększyć efektywność