REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Nowe narzędzie do walki z pijanymi kierowcami

Od stycznia  2011 r. łódzka Policja ma do dyspozycji nowe narzędzie do walki z potencjalnymi zabójcami na drodze – AlcoBlow. W minionym roku funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 9723 kierujących na podwójnym gazie.  AlcoBlow daje dotychczas niewykorzystane możliwości.

Do walki z problemem kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu służba ruchu drogowego wyposażona została w nowe wskaźniki spożycia alkoholu typu „AlcoBlow” zakupione przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi. Łącznie do wykorzystania przez policjantów podczas służby w 2011 r. przeznaczono 76 takich urządzeń, co powinno w znaczny sposób wpłynąć na poprawę efektywności pracy funkcjonariuszy. W celu sprawniejszego wykorzystania posiadanych urządzeń zmienione zostały procedury rejestracji, które w określonych przypadkach pozwalają na odstąpienie od dokumentowania faktu przeprowadzenia kontroli.

AlcoBlow jest szybkim i prostym w obsłudze bezkontaktowym (pomiar bez ustnika) wskaźnikiem obecności lub nieobecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie jest on dowodowym miernikiem stężenia alkoholu, a wskazania jego nie mogą służyć jako podstawa do ukarania. Gdy nastąpi pozytywny wynik badania jest ono przeprowadzane ponownie przy wykorzystaniu dotychczasowych urządzeń (t.j. alkosensor, alkometr, alkotest) co pozwoli na prowadzenie ewentualnych dalszych czynności.
 
AlcoBlow posiada dwa tryby pobierania próbki powietrza. Aktywny, kiedy osoba badana za pomocą odpowiednio silnego wydechu uruchamia układ pobierania powietrza i pasywny, kiedy osoba badana nie może lub nie chce dostarczyć odpowiedniej próbki powietrza. Tryb ten stosuje się również do badania zawartości pojemników jeżeli zachodzi podejrzenie, że w pojemniku znajduje się alkohol.  
 
Urządzenie to z całą pewnością będzie efektywnie wykorzystane chociażby podczas takich działań jak „Trzeźwy poranek” jak i w trakcie codziennej służby.

Inne

Ciekawe artykuły

Jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika?

Pielęgnacja ogrodu to dziedzina wymagająca nie tylko wiedzy, lecz przede wszystkim systematyczności. Przy dużej powierzchni terenu zewnętrznego, warto posiłkować się automatycznymi rozwiązaniami nawadniającymi, dzięki którym

Wigilia w hotelu? Pomysł na Święta nad morzem!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który każdy pragnie spędzić z najbliższymi. Pięknie ustrojona choinka, wyśmienite potrawy, apetyczne ciasta, wspólne śpiewanie kolęd, łamanie opłatkiem i

Gdzie warto polecieć na wakacje zimą?

Uwielbiasz słońce i wysokie temperatury, a w październiku najchętniej zapadłbyś w sen zimowy? Gdy za oknem zimno, ciemno i szaro, wybierz się na egzotyczne wakacje