Aby okres świąteczno-noworoczny był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z porad, którymi, jak co roku dzielą się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu.
Przedświąteczne zakupy:
Wybierając się na zakupy pamiętaj, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu. Nie zabieraj ze sobą dużej liczby kart kredytowych, a korzystając z bankomatów wybierz urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapisuj kodu PIN na karcie bankomatowej. Na zakupy weź torebkę na długim pasku i przewieś ją przez ramię tak, aby zawsze mieć ją „na oku”. W czasie załatwiania sprawunków unikaj miejsc zatłoczonych i nie wdawaj się w rozmowy z przygodnie napotkanymi osobami. Parkując samochód przed marketami wybieraj tylko dobrze oświetlone miejsca a najlepiej skorzystaj z parkingów strzeżonych. Wysiadając pamiętaj o zamknięciu pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Nie pozostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów. Unikajmy również zakupów alkoholu niewiadomego pochodzenia na bazarach i targach, które mogą narazić nas na utratę zdrowia oraz wszelkiego rodzaju biżuterii i sprzętu elektronicznego, co może skutkować odpowiedzialnością karną za nieumyślne przestępstwo paserstwa.
Podróże:
Jadąc autobusem czy tramwajem – szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu kontroluj torebkę i unikaj sztucznego tłoku. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni.
W pociągu – zwłaszcza na dalekich trasach nie rozmawiaj z przypadkowymi osobami i nie przyjmuj żadnych poczęstunków od współpasażerów. Wychodząc z przedziału zawsze zabieraj ze sobą pieniądze i dokumenty. Jeżeli zaobserwujesz jakąkolwiek „podejrzaną” sytuację zawiadom niezwłocznie obsługę pociągu.
Korzystając z własnego środka transportu pamiętaj, aby sprawdzić stan techniczny pojazdu i usunąć nawet najdrobniejsze usterki. Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty. Na postój wybieraj miejsca dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu zabierz ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież, torebki i dokumenty, zamknij auto i uruchom urządzenia alarmowe. W trakcie podróży możesz być narażony na kradzież samochodu metodą „na stłuczkę” lub „na wypadek” – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta, to pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm.
Zabezpiecz mieszkanie:
Nie opowiadaj wszystkim, że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, z podaniem daty powrotu”. Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, poproś, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło lub na chwile otworzył okno sprawiając wrażenie przebywania w domu lokatorów. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.
Materiały pirotechniczne:
Zbliżający się okres świąteczno – noworoczny związany jest z zakupem różnego typu materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaż sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Oznaczenie wyrobu pirotechnicznego powinno zawierać: nazwę wyrobu, oznaczenie klasy i numer obwiązującej normy, nazwę i adres producenta lub importera oraz instrukcję użytkowania w języku polskim. Pamiętajmy również o tym, że zakupione przez nas materiały pirotechniczne są szczególnym zagrożeniem dla najmłodszych. Zalecamy zatem, aby obsługą sztucznych ogni zajmowali się tylko dorośli.