REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Biesiada Karnawałowa w powiecie zgierskim

Ostatki, zwane też zapustami to ostatnie dni karnawału, zaczynające się od tłustego czwartku, a kończące zawsze we wtorek, zwany w Polsce „Śledzikiem”. Huczna obrzędowość związana z tym okresem sięga u nas czasów staropolskich, kiedy to nieodłącznym elementem świętowania były kolorowe korowody przebierańców przemierzających gościńce, a także kuligi organizowane przez bogatą szlachtę i magnaterię, a chłopskie zabawy w karczmach upływały na tańcach i ucztowaniu do późna w nocy. 

Aby połączyć współczesność z tradycją naszych przodków co roku, na zakończenie karnawału odbywa się w powiecie zgierskim Biesiada Karnawałowa, organizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, której celem jest kultywowanie przebogatej obrzędowości, wyrosłej na gruncie ludowych zwyczajów.
 
W dniu 8 marca 2011 roku, podczas VII już edycji tej imprezy, przedstawicielki 12 kół gospodyń wiejskich z sześciu gmin powiatu zgierskiego (po 2 koła z każdej gminy) spotykały się w hotelu „Boryna” w Aleksandrowie Łódzkim, aby pochwalić się pomysłami na potrawy i piękną dekorację stołów. Biesiadę Powiatu Zgierskiego uświetnili swą obecnością zaproszeni goście honorowi: posłowie na Sejm RP: Agnieszka Hanajczyk i Artur Dunin, Starosta Zgierski – Krzysztof Kozanecki, a także władze samorządów gmin wchodzących w skład powiatu. 
 
Po obejrzeniu programu artystycznego w wykonaniu dziecięcych i młodzieżowych zespołów wokalno-tanecznych, zgromadzeni licznie uczestnicy spotkania mogli skosztować takich przysmaków jak m.in.: bigos staropolski, chleb ze smalcem i ogórkiem, wędliny chłopskie, kurczak w piwie, a na deser wielu słodkości: pączków, chrustów i wszelkiego rodzaju ciast. Zainteresowani mogli podziwiać także dorobek artystyczny twórców ludowych z powiatu zgierskiego: papieroplastykę, rzeźbę, haft, wyroby z masy solnej. Na zakończenie uroczystości wszystkie członkinie kół gospodyń wiejskich otrzymały podziękowania za trud włożony w przygotowanie pysznych potraw i prezenty rzeczowe ufundowane przez sponsorów spotkania, w tym Starostę Zgierskiego.

Inne

Ciekawe artykuły