REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Burze w styczniu, czy to normalne?

Mieliśmy bardzo ciepły grudzień i dotychczas bardzo ciepły styczeń, oczywiście jak na tą porę roku. Zdarza się za to bardzo silny wiatr, a czasem na niebie grzmi, a to w ciągu dnia, a to w nocy. W nocy w czwartku na piątek silna burza przeszła na terenach sąsiedniej gminy – Aleksandrów Łódzki. Pomruki burzy słuchać było również w Zgierzu. Czy takie zjawiska to rzecz normalna w zimie na naszym obszarze czy mamy raczej do czynienia z anomalią?
 
Rzeczywiście, ostatnimi czasy mieliśmy bardzo ciekawą sytuacje meteo. Jeszcze 2 dni temu powietrza napływało z południa i południowego zachodu a termometry pokazywały od 4 do 8 stopni – mówi nasz ekspert pogodowy – Jarosław Turała. – Sytuacja baryczna jednak zmieniła się. Układ niskiego ciśnienia znad Atlantyku zawędrował nad Bałtyk przynosząc silniejszy wiatr. Dzień później ów ośrodek niskiego ciśnienia przemieścił się nad północną Litwę oraz zachodnią Rosję zmieniając jednocześnie cyrkulację powietrza w Polsce z zachodniej na północną – wyjaśnia Turała. – Zalegające ciepłe powietrze nad Polską (również centralną) w połączeniu z powietrzem z północy dało niesamowity rozrost chmur pionowych typu Cumulonimbus
 
Chmury te można zobaczyć na zdjęciach w naszej galerii. Powstają one, kiedy ciepłe powietrze w połączeniu z zimnym natychmiast zostaje wyparte ku górze gdzie ochładza tworząc owe chmury. One z kolei przynoszą wyładowania atmosferyczne. Cyrkulacja zmieniła się już na dobre co odczuwamy teraz w weekend – przenikliwy wiatr z północy. 
 
W najbliższych dniach będzie troszkę śniegu gdyż wspomniany wcześniej niż jest blokowany przez formujący się i umacniający wyż syberyjski, który przyniesie w nocy mróz poniżej -10 stopni, a także przez układ wysokiego ciśnienia umiejscowiony na zachód od Polski – prognozuje Jarosław Turała. – Póki niż się nie "wypada" i nie wypełni, będzie wiało i okresami mocno padało. Burze w styczniu to nie tyle anomalia, co zjawisko niespotykane. Sytuacja baryczna jednak potrafi spowodować właśnie takowe zjawiska. Póki co możemy powiedzieć, że przyszła zima. Jest czysto i pięknie.
 
fot. Jarosław Turała

Inne

Ciekawe artykuły

Jak wygląda proces mycia elewacji?

Czysta i schludna elewacja to wizytówka każdego budynku. Nie tylko podnosi estetykę, ale przede wszystkim chroni konstrukcję przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz,