REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Chleb, miód, palmy – fotorelacja z Kaziuka

W dniach 5 i 6 marca 2011 r. po raz siódmy w Zgierzu odbyła się impreza pn. "Zgierski Kaziuk". Kaziuki, a szczególnie Jarmark Kaziukowy to wydarzenie artystyczne służące przede wszystkim prezentacji polskich zespołów regionalnych z Wileńszczyzny, produktów kresowych i przy okazji naszych regionalnych. Kaziuk to impreza będącą kontynuacją przedsięwzięcia organizowanego w Wilnie i jednocześnie ciekawy sposób na przybliżenie mieszkańcom naszego regionu bogatego folkloru Ziemi Wileńskiej, tradycji, wydarzeń historycznych oraz twórców i popularyzatorów kultury ludowej również z terenu regionu łódzkiego – czytamy w tekście opublikowanym przez Wydział Kultury, Sportu i Zdrowia UMZ.
 
Z tej okazji w sobotę 5 marca na płycie pl. Jana Pawła II odbył się tradycyjny jarmak. Można była zakupić regionalne wyroby wileńskie: palmy, chleb, miód, serca piernikowe, wyroby z drewna oraz wyroby regionalne i rękodzieło województwa łódzkiego. Jarmarkowi towarzyszyły występy polskiego zespołu folklorystycznego "Jawor" z Wileńszczyzny ze Starostwa Awiżenie. W Jarmarku wzięli udział przedsiębiorcy i twórcy ludowi nie tylko ze Zgierza i Łodzi, bo także m.in. z: Włocławka, Łowicza, Głowna, Końskich, Rypina, Rawy Mazowieckiej, Żarowa, Łęczycy, Łasku, Radomska, Widawy, Kutna, Wartkowic, Częstochowy, Lwówka koło Gąbina, Rzgowa i Białej koło Zgierza. 
 
O godz. 17.00 w sali Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" w Zgierzu miał miejsce koncert dla mieszkańców regionu łódzkiego. Wystąpili zespół "Jawor" prezentując polski folklor Ziemi Wileńskiej oraz Zespół Pieśni i Tańca "Boruta"
 
Z kolei w niedzielę dobyła się msza św. z udziałem Zespołu "Jawor" oraz prezentacja palm wileńskich w kościele farnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
 
Przypomnijmy, że Kaziuk odbywa się na pamiątkę św. Kazimierza Królewicza, syna króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. W tradycji stanowił element przygotowania do Wielkanocy. W tym dniu sprzedaje się specjalnie przygotowane na Niedzielę Palmową kolorowe palmy.
 
Kaziuk obchodzony jest od trzech wieków i traktowany jako zwiastun wczesnej wiosny. W samym Wilnie Kaziuk rozpoczyna się 4 marca (w dniu św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy) i trwa nawet dwa tygodnie.
 

Inne

Ciekawe artykuły