REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Co działa jak alkohol?

 Jeśli po zażyciu leku zmniejszającego sprawność kierowania samochodem spowodujesz wypadek, to odpowiadasz tak samo, jak kierowca znajdujący się pod wpływem alkoholu! 

Kierowca powinien czujnie podchodzić do każdego leku, który zażywa przed wyruszeniem w trasę. Informacje o tym, czy środek wpływa na sprawność do kierowania pojazdami mechanicznymi, są zamieszczone w ulotkach dołączanych do opakowania, a jeśli ich tam nie ma – radą służą farmaceuci. Ważne jest też co spożywamy przed lub po przyjęciu leku. Uważać należy zwłaszcza na alkohol i napoje energetyczne. Wypicie kieliszka wódki nawet po kilku godzinach od zażycia środka nasennego (np. relanium) powoduje stan upojenia alkoholowego! Ryzykowane jest też popijanie leków sokiem grejpfrutowym – wchodzi on m.in. w reakcje z lekami antyhistaminowymi, popularnie stosowanymi do łagodzenia objawów alergii, powodując m.in. zaburzenia rytmu serca. 
  
Leki przeciwbólowe i przeciwgrypowe
Znieczulenie stosowane np. w zabiegach dentystycznych wyklucza z prowadzenia samochodu na 2 godziny, a miejscowa narkoza – na 24 godziny. Spośród leków przeciwbólowych kierowcy nie powinni przyjmować tych, które zawierają morfinę czy tramal. Zaburzają one bowiem pracę układu nerwowego, wydłużając znacznie czas reakcji. Niebezpieczne są też leki przeciwgrypowe i przeciwkaszlowe zawierające kodeinę, bo w wyniku metabolizmu przekształca się ona w organizmie człowieka w pochodne morfiny. Do grupy tej należą m.in.  Acodin, Efferalgan-Codeine, Gripex i Thiocodin.
 
Środki nasenne i uspokajające 
Silne leki nasenne i uspokajające mają bardzo długi czas działania; po ich zażyciu nie powinno się siadać za kierownicę nawet przez 24 godziny. Nasilają one uczucie zmęczenia i senności, powodując osłabienie zdolności psychofizycznych. Podobnie działają niektóre preparaty ziołowe, w tym zawierające melisę i kozłek lekarski. Bezwzględnie kierowcy nie powinni przed drogą zażywać barbituranów (Ipronal, Luminal) oraz pochodnych benzodiazepiny (Estazolam, Nitrazepam, Noctofer, Signopam). Według kodeksu drogowego za jazdę po zażyciu leków zawierających te związki grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat!
 
Leki antyalergiczne 
Preparaty nowszej generacji nie wpływają na sprawność prowadzenia pojazdu (np. Zyrtec, Claritine). Senność, bóle głowy i zaburzenia koordynacji ruchu, które zmniejszają zdolność do kierowania samochodem, powodują starsze środki (np. Clemastinum). 
 
Środki przeciwwymiotne 
Kierowca nie powinien przed podróżą zażywać środków przeciwwymiotnych, np. Aviomarinu. Powodują one osłabienie, nasilają senność i bóle głowy. 
 
Leki na nadciśnienie 
Uważać powinny osoby cierpiące na nadciśnienie, które zażywają leki starszej generacji (np. Brinerdin, Normatens, Propranolol), gdyż powodują one zmęczenie i osłabienie sprawności psychofizycznej. Podobny wpływ wywierają moczopędne środki stosowane przy nadciśnieniu (np. Furosemidum,  Diuramid).
 
Leki psychotropowe 
Do grupy tej zalicza się leki antydepresyjne, przeciwlękowe oraz neuroleptyczne. Mogą osłabiać koncentrację kierowcy, wywoływać senność lub bezsenność. Niektóre zaburzają widzenie.

Inne

Ciekawe artykuły

Inicjatywy Inteligentnego Miasta w Zgierzu

W erze dynamicznego rozwoju technologii, koncepcja smart city staje się coraz bardziej popularna. Miasta na całym świecie wdrażają nowoczesne rozwiązania, aby poprawić zarządzanie, zwiększyć efektywność