REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest facility management? (artykuł sponsorowany)

Wpisując ten termin w przeglądarkę internetową możemy znaleźć kilka różnych definicji. Niektórych nieco rozmijających się ze sobą, innych nie do końca oddających sedno tematu. Spróbujmy zatem uporządkować odnalezioną w sieci wiedzę.

Krótka definicja

Facility Management – świadczenie zintegrowanych usług/procesów występujących wewnątrz organizacji tak, aby usługi się rozwijały, dana organizacja działała sprawniej a pracownikom żyło/pracowało się lepiej.

W tej oto krótkiej definicji można zawrzeć jedynie główne znaczenie FM. Nie jest to jednak koniec naszych rozważań. Jest to tylko bardzo ogólny zarys nakreślający jedynie ich kierunek.

Jeśli FM skupia w sobie rożne usługi, spróbujmy zatem je uporządkować, aby temat stał się nieco bardziej przejrzysty. Najprostszym podziałem będzie podział na dwa obszary: obszar techniczny oraz organizacyjny. Przybliżmy pokrótce każdy z nich.

Obszar techniczny

Mowa tutaj o infrastrukturze technicznej, o stanowiskach pracy, otoczeniu zewnętrznym, usługach sprzątających oraz o mediach. Ciężko znaleźć firmę która będzie jednocześnie odpowiadała za czystość pomieszczeń, za porządek i bezpieczeństwo przed i wewnątrz budynku oraz przykładowo za zieleń wokół niego. Firmy często w swoich ofertach posiadają tylko niektóre z podanych usług.

Sprawdź stronę http://www.fmsol.pl – facility management Kraków w Twojej okolicy.

Obszar organizacyjny

Ten obszar zawiera w sobie logistykę funkcjonowanie organizacji, sieć informatyczną i telekomunikacyjną, wizerunek organizacji czy wsparcie podstawowych jej działań. Są to więc usługi wkraczające już bezpośrednio w wewnętrzne tematy organizacji.

Podsumowując FM jest świadczeniem scalającym wszystkie usługi z obszaru zarówno technicznego jak i organizacyjnego, jest to jednak tylko teoria. W praktyce natomiast obydwa te obszary działają najczęściej całkowicie osobno. Obszar techniczny jest powierzany firmom zewnętrznym natomiast organizacyjny firmom wewnętrznym. Jest to spowodowane ograniczeniom w ofertach polskich firm oraz niechęci do powierzenia pewnych spraw organizacji osobom trzecim. 

Inne

Ciekawe artykuły